Trump pochlebuje Putinovi, Obama je republikánmi znepokojený

Obama
Americký prezident Barack Obama počas príhovoru generálneho tajomníka Pan Ki-muna na Valnom zhromaždení OSN. 24. septembra 2014. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. októbra (WebNoviny.sk) – Pochvalné vyjadrenia amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina sú podľa terajšieho šéfa Bieleho domu „bezprecedentným“ javom v americkej politike a vymykajú sa hodnotám, ktoré dlhodobo zastáva politické vedenie v USA.

Barack Obama v utorok vyjadril znepokojenie aj z toho, ako mnohí spolustraníci tohto republikánskeho uchádzača o prezidentské kreslo preberajú jeho postoje k Rusku, informovali svetové agentúry AP a DPA.

Zatiaľ čo samotný Trump dokáže podľa Obamu už len ťažko niečím prekvapiť, pre dosluhujúceho prezidenta je „oveľa prekvapujúcejšie a znepokojivejšie“, že sa k nemu pridávajú aj mnohí členovia Republikánskej strany, ktorí boli doteraz voči Rusku naladení mimoriadne nepriateľsky.

„Je to úplná otočka. Budete sa ich musieť na to spýtať, aby to vysvetlili,“ povedal Obama na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym premiérom Matteom Renzim, ktorého privítal v Bielom dome.

Americký prezident sa podľa vlastných slov snažil nájsť konštruktívnu cestu k spolupráci s Putinom, čo však sťažila ruská agresia v Gruzínsku či na Ukrajine. Za obzvlášť problematický označil prístup ruského lídra k Sýrii. „Namiesto toho, aby s nami spolupracoval, zvýšil svoju podporu sýrskemu (vládnemu) režimu,“ vyčítal Obama svojmu ruskému náprotivku.

Trump sa počas svojej predvolebnej kampane opakovane vyjadril pochvalne o šéfovi Kremľa a najnovšie dokonca vyhlásil, že v prípade svojho zvolenia by chcel ísť Putina navštíviť do Moskvy, a to pokiaľ možno ešte nástupom do funkcie v januári 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump