Trump podpísal rozhodnutie o clách na oceľ a hliník, Európska únia chce výnimku

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 9. marca (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump podpísal rozhodnutie o zavedení vysokých ciel na dovoz ocele a hliníka.

Prezident zároveň vo štvrtok informoval, že na Kanadu a Mexiko sa bude vzťahovať výnimka, kým rokujú o zmene Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Nové clá nadobudnú účinnosť do 15 dní. Trump uvalenie ciel schválil v rovnaký deň, v ktorý predstavitelia 11 krajín podpísali ázijsko-pacifickú dohodu o voľnom obchode. USA z vyjednávaní o tejto dohode odišli vlani.

Malmströmová bude rokovať s Lighthizerom

Európska únia pred zavedením ciel na import ocele a hliníka do USA varovala, že je pripravená odpovedať protiopatreniami proti takým americkým produktom, ako sú motocykle Harley Davidson, džínsy Levi’s a bourbon.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová po oznámení Trumpovho kroku na Twitteri uviedla, že „na EÚ by sa v rámci týchto opatrení mala vzťahovať výnimka“.

Malmströmová dodala, že v sobotu bude v Bruseli rokovať so splnomocnencom USA pre obchod Robertom Lighthizerom.

Výnimky možno skončia

Japonský minister zahraničných vecí Taro Kono označil americké rozhodnutie za „mimoriadne poľutovaniahodné“ a vyslovil predpoklad, že bude mať veľký vplyv na ekonomiku krajiny a vzťahy medzi USA a Japonskom a tiež na globálnu ekonomiku.

Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová povedala, že americké oznámenie je „krokom vpred“ a konštatovala, že kanadskí predstavitelia vynaložili mimoriadne úsilie, aby krajina dosiahla výnimku.

Výnimky pre Kanadu a Mexiko by sa však mohli skončiť, ak sa nedosiahne posun na rokovaniach o zmenách Severoamerickej dohody o voľnom obchode, uviedol Biely dom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cecilia MalmströmováDonald Trump
Firmy a inštitúcie NAFTA Severoamerická dohoda o voľnom obchode