Trump potvrdil stretnutie šéfa CIA s Kim Čong-unom, Kórey povolili živý prenos budúceho summitu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 18. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v stredu potvrdil, že šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo nedávno vycestoval do Severnej Kórey, kde sa tajne stretol s tamojším vodcom Kim Čong-unom. Nezvyčajné stretnutie sa uskutočnilo minulý týždeň, „prebehlo hladko a vytvorilo dobrý vzťah“ medzi USA a Severnou Kóreou pred nadchádzajúcim summitom, oznámil prezident už tradične na Twitteri.

Denuklearizácia bude skvelá

„Denuklearizácia bude skvelá vec pre svet, ale aj pre Severnú Kóreu!“ napísal Trump. Na detailoch stretnutia sa podľa jeho slov naďalej pracuje. Návšteva šéfa CIA sa uskutočnila pred plánovaným historickým summitom medzi Trumpom a severokórejským lídrom, ktorý by sa mal uskutočniť začiatkom júna. Miesto stretnutia ešte stanovené nie je, do úvahy údajne prichádza päť potenciálnych lokalít.

Prvé kroky k zmiereniu

Uvedenému stretnutiu bude predchádzať summit Severnej a Južnej Kórey. Lídri oboch Kóreí rokovali od Kórejskej vojny v 50. rokoch osobne doteraz iba dva razy, v rokoch 2000 a 2007. Severná a Južná Kórea súhlasili s tým, že povolia živý televízny prenos častí summitu medzi severokórejským lídrom Kim Čong-unom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, ktorý sa bude konať budúci týždeň.

Munova kancelária v stredu uviedla, že živé vysielanie bude zahŕňať dôležité momenty, ako napríklad prvé stretnutie lídrov. Ktoré ďalšie časti summitu budú súčasťou živého prenosu, kancelária neuviedla. Stretnutie sa uskutoční v pohraničnej obci Pchanmundžom 27. apríla. Jeho cieľom bude zlepšenie vzájomných vzťahov a vyriešenie sporov okolo severokórejského jadrového programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike Pompeo
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency