Trump plánuje zo Sýrie stiahnuť tisíce vojakov, svojím rozhodnutím prekvapil spojeneckých Kurdov

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 20. decembra 11:08

WASHINGTON 20. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump potvrdil víťazstvo nad extrémistickou skupinou Islamský štát (IS) v Sýrii a plánuje z krajiny stiahnuť všetkých vojakov. „Zvíťazili sme nad IS. Teraz je čas, aby sa naše jednotky vrátili domov,“ uviedol šéf Bieleho domu v novom videu.

Vyhlásenie je v rozpore s odborníkmi

Televízia CNN s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa z oblasti americkej obrany predtým informovala, že zo Sýrie odíde všetkých dvetisíc amerických vojakov.

Ako dodáva agentúra AP, vyhlásenie prezidenta je v rozpore s posúdením situácie jeho vlastnými odborníkmi. Trump povedal, že je srdcervúce písať listy a telefonovať pozostalým tých, ktorí padli vo vojne. „Všetci sa vrátia domov, a to ihneď,“ dodal.

Trumpov krok prekvapil spojencov

Odvolanie amerických vojakov prezidentom Donaldom Trumpom prekvapilo Kurdov, najväčších spojencov USA v Sýrii. Velitelia a bojovníci sa stretli, aby diskutovali o odpovedi na stredajšie prekvapivé vyhlásenie šéfa Bieleho domu.

Jeho krok je vnímaný ako opustenie lojálneho spojenca a mohol by podnietiť Turecko k novej ofenzíve proti Kurdom alebo ich priviesť k vytvoreniu novej aliancie so sýrskym prezidentom, Iránom a Ruskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Islamský štát