Trump povedal dosť na spustenie impeachmentu, národná bezpečnosť je podľa Shiffa v ohrození

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP, Carolyn Kaster

Bez ohľadu na prepis telefonického rozhovoru amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským náprotivkom, samotný Trump povedal dosť na spustenie procesu impeachmentu.

Rozhovor so Zelenským

„To, čo prezident verejne povedal, je preukázateľne dosť,“ povedal pre americkú televíznu sieť CBS predseda výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby Adam Schiff. Trump plánuje v stredu prepis zverejniť, deň predtým demokratov v Snemovni kritizoval, že proces spustili bez jeho videnia.

Šéfa Bieleho domu chcú zosadiť pre to, lebo údajne požiadal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyšetroval demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena a jeho syna Huntera pre údajnú korupciu.

Trump priznal dočasné zmrazenie 400 miliónov dolárov (v prepočte približne 364 miliónov eur) na vojenskú pomoc Ukrajine, odmietol však, že to chcel zneužiť pre získanie informácií o Bidenovcoch.

Vojenská pomoc ako obušok

Národná bezpečnosť je podľa Schiffa v ohrození, „keď prezident využije vojenskú pomoc spojencovi ako obušok“. So začatím impeachmentu nie je podľa neho dôvod čakať na obvinenia whistleblowera alebo prepis telefonického rozhovoru.

Začatie procesu ústavnej žaloby na prezidenta, takzvaného impeachmentu, oznámila v utorok predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov, demokratka Nancy Pelosiová.

Trump obvinenia odmieta a celú kauzu nazval „honom na čarodejnice“. Zosadenie prezidenta podporujú demokrati, no zrejme nebude úspešné, keďže Senát kontrolujú republikáni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam SchiffDonald TrumpJoe BidenNancy PelosiováVolodymyr Zelenskyj