Trump pre obrovský hnev z vyjadrení KĽDR zrušil plánovaný summit s Kim Čong-unom

USA, Severná Kórea
Americký prezident Donad Trump (vľavo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (vpravo). Foto: SITA/AP

WASHINGTON 24. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump zrušil plánovaný summit so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý sa mal konať 12. júna v Singapure.

Svoje rozhodnutie odôvodnil „obrovským hnevom a otvoreným nepriateľstvom“ v poslednom vyjadrení zo strany Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Trump v liste Kimovi, ktorý vo štvrtok zverejnil Biely dom, napísal, že vzhľadom na vyhlásenie KĽDR cíti, že by bolo „nevhodné mať v tomto čase toto dlho plánované stretnutie“.

V spomínanom vyhlásení severokórejské vedenie označilo viceprezidenta Mikea Pencea, ktorý v jednom z rozhovorov prirovnal Severnú Kóreu k Líbyi, za „politickú bábku“ a uviedla, že je rovnako pripravená stretnúť sa pri jadrovej konfrontácii ako pri rokovacom stole.

Trump vo svojom liste Kimovi okrem iného napísal, že svet zrušením summitu stratil „veľkú príležitosť pre pretrvávajúci mier a veľkú prosperitu a bohatstvo“„Táto stratená príležitosť je naozaj smutným momentom v histórii,“ uviedol americký prezident s tým, že by severokórejský vodca nemal „váhať zavolať mu alebo napísať“, ak na summit zmení svoj názor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMike Pence