Trump predstavil svoje prvé kroky po zvolení za prezidenta

Donald Trump
Donald Trump Foto: SITA/AP

WASHINGTON 23. októbra (WebNoviny.sk) – Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump vyhlásil, že ako prezident by hneď po nástupe do funkcie zrušil významné medzinárodné obchodné dohody, ktorých signatárom sú Spojené štáty alebo ich „absolútne“ zmenil.

Znova rokovať chce napríklad o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA) s Mexikom a Kanadou a zrušil by Dohodu o transpacifickom partnerstve (TPP) s 11 štátmi Tichomoria, informovala tlačová agentúra DPA. „Nachádzame sa teraz na rázcestí,“ vyhlásil Trump v meste Gettysburg v Pennsylvánii, kde v sobotu, 17 dní pred voľbami, predstavil svoje plány pre prvých 100 dní vo funkcii prezidenta USA.

V plánoch má okrem iného označiť Čínu za manipulátora meny a riešiť zneužívanie obchodu. Chce zrušiť všetky americké platby do programov klimatickej zmeny OSN a využiť tieto financie na zlepšenie infraštruktúry v USA.

Chce začať proces „odstraňovania vyše dvoch miliónov zločineckých, ilegálnych imigrantov“ a odoprieť bezvízový styk krajinám, ktoré si odmietnu prevziať nazad svojich občanov. Chce obmedziť mandáty pre členov Kongresu a zamedziť tomu, aby sa z predstaviteľov Bieleho domu stali po odchode z funkcie lobisti, informovala BBC.

Trumpov prejav označila za jeden z najpodrobnejších, ktoré mal počas predvolebnej kampane. Hovoril aj o bezpečnostných a ekonomických otázkach. Zdôraznil však tiež, že bude žalovať všetky ženy, ktoré ho v uplynulých týždňoch obvinili zo sexuálneho obťažovania. „Všetky tieto klamárky budem po voľbách žalovať,“ uviedol a zopakoval svoje obvinenie, že médiá úmyselne škodia jeho kampani.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump