Trump rozhneval demokratov, na post Ginsburgovej chce čím skôr nominovať novú sudkyňu

Donald Trump
Prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

Americký prezident Donald Trump sa vyjadril, že na budúci týždeň nominuje ženu, ktorá na najvyššom súde USA nahradí zosnulú sudkyňu Ruth Bader Ginsburgovú. Liberálna ikona Ginsburgová zomrela v piatok vo veku 87 rokov.

Biden by počkal do volieb

Trumpov protikandidát v novembrových prezidentských voľbách Joe Biden však trvá na tom, aby sa s rozhodnutím, kto nahradí Ginsburgovú, počkalo na obdobie po zvolení novej hlavy štátu. Informuje o tom portál bbc.com.

Ideologická rovnováha na deväťčlennom americkom najvyššom súde je veľmi dôležitá, pretože rozhoduje o najdôležitejších otázkach amerického práva. Trump však v sobotu vyhlásil, že nástupkyňa Ginsburgovej má zložiť prísahu „bez odkladu“.

Majorita konzervatívnych sudcov

Postoj prezidenta hnevá demokratov, ktorí sa obávajú, že republikáni tak na desaťročia dosiahnu majoritu konzervatívnych sudcov na najvyššom súde. Ako možné kandidátky Trump už skôr označil sudkyne pôsobiace na federálnych odvolacích súdoch, Amy Coney Barrettovú a Barbaru Lagoaovú. Obe majú konzervatívne zmýšľanie.

Ginsburgová, ktorá bola bojovníčkou za práva žien, zomrela na metastázy rakoviny pankreasu. Bola len druhou ženou v histórii na poste sudkyne amerického najvyššieho súdu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRuth Bader Ginsburgová