Trump sa chystá rozšíriť americkú dominanciu, armádu by mohli doplniť vesmírne sily

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 19. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump nariadil ozbrojeným silám, aby zriadili svoju šiestu zložku – vesmírne sily. Svoje rozhodnutie zdôvodnil posilnením národnej bezpečnosti a vznikom nových pracovných miest.

Opäť vyšlú ľudí na Mars a Mesiac

„Nestačí mať vo vesmíre len americkú prítomnosť. Musíme mať vo vesmíre americkú dominanciu,“ uviedol v pondelok v Bielom dome. Prezident zároveň sľúbil, že Spojené štáty opäť vyšlú svojich ľudí na Mesiac a nakoniec i na Mars.

Trump oznámil zriadenie vesmírnych síl krátko po tom, ako diskutoval o americkom a nemeckom prístupe k prisťahovalectvu. „Týmto nariaďujem ministerstvu obrany a Pentagónu, aby okamžite začali s procesom nevyhnutným na zriadenie vesmírnych síl ako šiestej zložky ozbrojených síl,“ vyjadril sa politik, podľa ktorého je tiež neakceptovateľné, aby Čína a Rusko vo vesmíre viedli.

Ako uviedol, federálnym agentúram nariadi, aby „zaviedli najmodernejší rámec pre riadenie vesmírnej dopravy“. Detaily o vesmírnych silách vrátane informácií o tom, čo budú robiť, zatiaľ nie sú známe. Podľa Trumpa však budú „oddelené“ od vzdušných síl, no budú s nimi „rovnocenné“. Na zriadenie novej zložky ozbrojených síl musí najprv Kongres schváliť zákon, ktorý to povoľuje.

Na vypúšťanie rakiet použijú nehnuteľnosti

„Tentoraz urobíme viac, ako len zapichneme vlajku a zanecháme stopy. Vybudujeme dlhodobú prítomnosť, rozšírime naše hospodárstvo a zriadime nadáciu pre misiu na Mars,“ povedal Trump pred stretnutím s Národnou vesmírnou radou.

Podľa Trumpa jeho administratíva zároveň uvíta vzrastajúci komerčný vesmírny priemysel tým, že umožní americkým „bohatým chlapíkom“ použiť nehnuteľnosti Spojených štátov na vypúšťanie ich rakiet. „Ak nás porazíte s Marsom, budeme veľmi šťastní a vy ešte známejší. Môžu nás poraziť a my si za to vezmeme všetky zásluhy,“ cituje šéfa Bieleho domu spravodajský portál BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump