Trump sa nevie dočkať vlády, Obama je k Izraelu pohŕdavý

Donald Trump a Barack Obama
Donald Trump (vľavo) a Barack Obama v Bielom dome. Washington, 10. novembra 2016. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 28. decembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump vyzval v stredu Izrael, aby „bol silný“, pokým sa on v januári riadne neujme funkcie.

Trump sa v dnešnom vyjadrení na sociálnej sieti Twitter sťažoval, že s Izraelom sa zaobchádza „pohŕdavo a neúctivo“. Realitný magnát týmito slovami narážal na piatkové hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá prijatím rezolúcie odsúdila stavebné aktivity Izraela na okupovaných územiach Predjordánska.

Rezolúcia, ktorá vyvolala ostré reakcie Izraela, bola prijatá po tom, ako sa Spojené štáty zdržali hlasovania. „V Spojených štátoch mávali veľkého priateľa, ale už to tak viac nie je. Začiatkom konca bola strašná dohoda s Iránom, a teraz toto (OSN)! Buď silný Izrael, 20. január sa rýchlo blíži!“ napísal Trump.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa Trumpovi za vyjadrené „priateľstvo a jasnú podporu Izraelu“ poďakoval rovnako na Twitteri.

Bezpečnostná rada OSN prijala v piatok rezolúciu, ktorá odsudzuje izraelské osídľovanie aktivity na palestínskych územiach, a vyzvala židovský štát, aby tam výstavbu zastavil. V prospech uznesenia hlasovalo 14 štátov a jedna krajina – Spojené štáty – sa zdržala. A tým, že USA rezolúciu nevetovali, mohol byť dokument prijatý. Izrael si na protest proti tomuto kroku predvolal v nedeľu veľvyslancov všetkých členských štátov BR OSN vrátane amerického.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBenjamin NetanjahuDonald Trump