Trump sa pred protestami schoval v bunkri. Bojí sa o svoju bezpečnosť a žiada tvrdý zásah proti demonštrantom

Protesty, floyd
Protesty v Spojených štátoch vyvolala smrť Afroameričana Georgea Floyda v rukách minneapoliského policajta. Foto: SITA/AP

Americký prezident Donald Trump sa z obáv pred šíriacimi s protestami schoval do bezpečnostného bunkru v Bielom dome vo Washingtone. Urobil tak ešte v piatok na odporúčanie tajnej služby, ktorá má na starosti ochranu prezidenta.

Neďaleko sídla americkej hlavy štátu sa totiž vyhrotili protesty, ktoré rozpútalo zabitie černocha Georgea Floyda policajtom.

Podľa agentúry AP Trump strávil v bunkri asi hodinu spolu s manželkou Melaniou a 14-ročným synom Barronom. Toto zariadenie je určené pre mimoriadne situácie, ako napríklad teroristický útok.

Trump sa bojí

Rozsah protestov podľa AP otriasli Trumpovou rodinou, sám prezident sa podľa niektorých zdrojov vyjadril, že sa obáva o svoju bezpečnosť

Protesty na Námestí Lafayette pri Bielom dome pokračovali celý víkend, ich priebeh sa postupne vyhrocuje. Polícia v noci na pondelok musela dav rozháňať slzným plynom a zábleskovými granátmi.

Protesty pokračovali v desiatkach amerických miest, demonštrácie často sprevádza násilie. Niektorí protestujúci zapaľujú autám rozbíjajú výklady a rabujú. Poriadkové sily už zadržali najmenej 4100 demonštrantov.

Trump sa k protestom cez víkend oficiálne nevyjadroval, na sociálnych sieťach však vyzval k tvrdým zákrokom zo strany poriadkových síl.

Povolali aj Národnú gardu

Spojené štáty už šesť dní zmietajú protesty pre smrť Floyda, ktorému policajt počas zatýkania kolenom kľakol na krk, násilné protesty sprevádzané výtržníctvom a stretmi s políciou, ktorá zatkla stovky ľudí.

Vo viac ako 40 mestách zaviedli  v noci zákazy vychádzania a 15 štátoch aktivovali Národnú gardu.

Bývalého minneapoliského policajta Dereka Chauvina v piatok zatkli a v súvislosti so smrťou 46-ročného Floyda obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa. Štyridsaťštyriročný beloch by sa mal 8. júna postaviť pred súd. Polícia okrem neho zo svojich radov v súvislosti s prípadom prepustila aj ďalších troch príslušníkov.

Chauvin spútaného Floyda pridŕžal na zemi tak, že mu kolenom kľačal na krku, čo údajne trvalo takmer deväť minút, a nepovolil ani, keď muž opakovane prosil, že nemôže dýchať. Koleno uvoľnil až zhruba dve minúty po tom, čo sa ďalším policajtom nepodarilo nahmatať pulz zadržaného, keď prestal reagovať.

Floyda následne previezli do nemocnice a zhruba o hodinu ho vyhlásili za mŕtveho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump