Trump schválil dohodu s Moskvou a Damaskom, prioritou Kurdov je zastavenie tureckej invázie

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Americký prezident Donald Trump nemal námietky voči dohode Kurdov s Ruskom a sýrskou vládou, ktorej cieľom je ochrániť ich pred tureckou ofenzívou na severovýchode Sýrie. Oznámil to v stredu v noci prostredníctvom kurdských médií veliteľ sýrskych kurdských síl Mazlúm Kobani.

Podľa jeho slov dal Trump dohode v podstate zelenú. „Nie sme proti. Podporujeme to,“ povedal podľa veliteľa prezident. Kobani a Trump spolu hovorili telefonicky v pondelok, deň po tom, čo kurdské sily oznámili spečatenie dohody.

Zastavenie tureckej invázie

Dohoda nasledovala po stiahnutí amerických vojakov z oblasti, na ktorú sa chystalo zaútočiť Turecko. Sýrski kurdskí bojovníci spolupracovali s Američanmi v boji proti Islamskému štátu (IS) od roku 2014.

Podľa Kobaniho je však teraz ich prioritou zastavenie tureckej invázie. O tom, čo sa stane so zajatými militantmi z IS a ich rodinami, budú podľa neho rozhodovať jeho sily.

Prímerie s Kurdami

Do Turecka momentálne smeruje americká delegácia, ktorú vedú americký viceprezident Mike Pence s ministrom zahraničia Mikeom Pompeom. Do krajiny by mali doraziť vo štvrtok popoludní. Ich cieľom je dotlačiť Ankaru do prímeria s Kurdmi.

Rusko v stredu tiež oznámilo, že je pripravené zohrať v konflikte úlohu sprostredkovateľa. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že Moskva bude po odchode Američanov naďalej podporovať zbližovanie sa Kurdov a sýrskej vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMazlúm KobaniMike PenceMike Pompeo