Trump si proti koronavírusu naordinoval hydroxychlorochín. Háčik je v tom, že môže byť nebezpečný

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Americký prezident Donald Trump už niekoľko dní užíva liek proti malárii hydroxychlorochín ako prevenciu proti koronavírusu. Berie ho aj napriek tomu, že jeho účinnosť pri liečbe COVIDu-19 sa zatiaľ nedokázala. Okrem toto, toto antimalarikum môžu mať často veľmi vážne vedľajšie účinky.

Podľa agentúry AP Trump v pondelok oznámil novinárom, že hydroxychlorochín užíva už asi týždeň a pol spolu so zinkom. Dodal, že lekár mu tento liek nepredpísal, no vyžiadal si ho sám.

„Začal som to brať, lebo si myslím, že je to dobré. Počul som o tomto lieku veľa dobrých príbehov,“ vyhlásil americký líder. „Boli by ste prekvapení, koľko veľa ľudí ho berie, predovšetkým pracovníci v prvej línii. Aj ja ho beriem,“ dodal.

Trump dodal, že pokiaľ tento liek dobrý nie je, tak mu podľa jeho názoru nijako „neublíži“. Poznamenal tiež, že berie denne aj zinok a dostal jednorazovú dávku azitromycínu, antibiotika, ktoré má brániť infekcii.

Prezidentov lekár Sean Conley v stanovisku zverejnenom neskôr v pondelok uviedol, že Trumpov zdravotný stav je „veľmi dobý“ a „nemá žiadne symptómy“.

Americký prezident v minulosti opakovane presadzoval hydroxychlorochín ako potenciálny liek proti koronavírusu, a to aj napriek varovaniam lekárov a odborníkov pred jeho neželanými účinkami.

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv v apríli varoval, že tento liek môže spôsobiť vážne poruchy srdečného rytmu, ktoré sa môžu skončiť aj fatálne.

Trump má 73 rokov a patrí tak do rizikovej skupiny ľudí, ktorí znášajú nákazu koronavírusom ťažšie.

Hydroxychlorochín sa už desiatky rokov používa na liečbu malárie a niektorých autoimunitných ochorení. Jeho účinnosť proti koronavírusu sa nepotvrdila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump