Trump si vedie lepšie, ako sa čakalo. Výskumné agentúry a analytici budú musieť obhajovať zmysel ich existencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentské voľby v USA 2020
Do amerických ulíc vyšli voliči, aby si zvolili nového prezidenta USA. Foto: Anne-Sophie Fjello-Jensen/AP Images for Pizza to the Polls

Máme veľký náskok, ale snažia sa nám ukradnúť voľby! Nikdy im to nedovolíme! Nesmie sa hlasovať po tom, ako sa zatvoria volebné miestnosti!
Donald Trump, 6:49 SEČ v reakcii na volebné výsledky

Máme dobrý pocit z toho kde sa nachádzame. Veríme, že sme na ceste k víťazstvu!“
Joe Biden, 7:03 SEČ v reakcii na volebné výsledky

Je zaujímavé sledovať, ako postupne nabiehajú čísla z jednotlivých amerických štátov. Mnohí komentátori zažívajú isté „déjà vu“ spred štyroch rokov, keď sledovali predbežné výsledky na Floride a v industriálnych štátoch na severe (Wisconsin, Michigan, Pennsylvánia), ktoré prekvapivo favorizovali Donalda Trumpa.

Tento scenár sa čiastočne zopakoval. Čísla a odhady sa menia ako na hojdačke a tento stav ešte chvíľu potrvá pre rôzne pravidlá a možnosti hlasovať v jednotlivých štátoch. Aj keď však oficiálny výsledok ešte nepoznáme, je zjavné, že sa nekoná triumf demokratov ani drvivé Bidenovo víťazstvo.

„Skrytý Trumpov volič“

Podobne ako v ostatných voľbách si prezident Trump vedie lepšie, ako sa očakávalo. Počas niekoľkomesačnej kampane nabádal svojich fanúšikov, nech neveria prieskumom verejnej mienky a nepriaznivým číslam. Argumentoval fenoménom „skrytého Trumpovho voliča“.

Čísla ukazujú sa, že naozaj nezanedbateľné množstvo ľudí neverilo výskumným agentúram a radšej nepriznalo sympatie voči kontroverznému prezidentovi. Mnohé médiá, výskumné agentúry a analytici tak budú musieť obhajovať zmysel svojej existencie a celkovú kredibilitu, keďže avizovali oveľa jednoznačnejšie výsledky.

Nech zvíťazí ktokoľvek, vo veľmi hrubých rysoch môžeme povedať, že ľudia vo svojom hlasovaní viac zohľadnili stav svojich peňaženiek ako obavy o svoje zdravie. Trumpovo podceňovanie koronavírusu mu zďaleka neuškodilo tak výrazne, ako sa predpokladalo. Naopak, relatívne dobrý stav hospodárstva mohol prezidentovi pomôcť v cieľovej rovinke kampane a vyrovnať náskok jeho rivala.

Biden si v porovnaní s Hillary Clinton vedie lepšie, hoci výsledky sú horšie ako sa predpokladalo. Nad Trumpom zvíťazil v tradične republikánskej Arizone a zmobilizoval viac voličov na amerických predmestiach. Nevieme však ešte, či mu to bude stačiť.

USA naďalej polarizovaná krajina

V tejto chvíli ešte nepoznáme výsledky z tradičných industriálnych štátov Pennsylvánia, Michigan a Wisconsin, ktoré rozhodnú o prezidentovi USA v rokoch 2021 až 2025. Zatiaľ v nich vedie Trump, keďže najprv sa zrátavali hlasy tých, ktorí prišli v deň volieb, zväčša registrovaní voliči republikánov.

Postupne sa však pripočítava množstvo (napr. v Pennsylvánií aj niekoľko miliónov) poštových volebných lístkov ľudí, ktorí hlasovali v predstihu. Ide najmä o demokratov, čo by mohlo pomôcť Bidenovi. Výsledky tak ešte nemusíme poznať niekoľko dní, v prípade tesného výsledku a súdnych prieťahov možno aj niekoľko týždňov.

Najvyššia účasť za posledné roky a mobilizácia voličov na dva približne rovnako silné politické tábory, prípadne vyjadrenia súčasného prezidenta o „snahe ukradnúť nám voľby“ naznačuje, že aj po 3. novembri budú USA naďalej polarizovaná krajina.

Autor článku Juraj Kríž študoval anglistiku, amerikanistiku a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, dlhodobo sa venuje americkej a britskej politike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpHillary ClintonováJoe Biden