Trump sľúbil Erdoganovi zastavenie pomoci Kurdom, vo Washingtone to všetkých prekvapilo

Trump a Erdogan
Americký prezident Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 25. novembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v piatok v telefonickom rozhovore prisľúbil tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že Washington zastaví vojenskú pomoc Kurdom na území Sýrie. Erdogan, ktorý z boja proti Kurdom vytvoril vnútropolitickú otázku číslo jedna, Američanov na zastevenie pomoci Kurdom vyzýva už mesiace a Trumpove rozhodnutie ho určite poteší.

Prekvapení však zostali na amerických ministerstvách zahraničia a obrany, ktoré sú za túto oblasť zodpovedné. Ako píše agentúra AP s odvolaním sa na viacerých predstaviteľov oboch ministerstiev, o Trumpovom rozhodnutí ani na obrane ani na zahraničí nič netušili a zaskočilo ich.

Ako po telefonáte Trump – Erdogan informoval turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu, americký prezident Erdoganovi oznámil, že „rozdal presné inštrukcie“, na základe ktorých Kurdi už z americkej strany nebudú dostávať žiadne zbrane. Cavusoglu dokonca tvrdí, že Trump Erdoganovi povedal, že podľa neho „sa mala táto šialenosť skončiť už dávno“. „Samozrejme, že nás to potešilo,“ dodal k tomu šéf tureckej diplomacie.

Biely dom v oficiálnom stanovisku zvolil menej jednoznačné slová a uviedol, že Trump informoval Turecko „o prebiehajúcich zmenách týkajúcich sa vojenskej podpory poskytovanej naším partnerom v Sýrii“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMevlüt ČavušogluRecep Tayyip Erdogan