Trump: USA “vyriešia” jadrovú hrozbu KĽDR buď s pomocou Číny alebo bez nej

Donald Trump, Mike Pence
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 3. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty „vyriešia“ jadrovú hrozbu Severnej Kórey buď s pomocou Číny alebo bez nej. „Ak Čína nehodlá riešiť KĽDR, my áno,“ uviedol Trump v rozhovore pre denník Financial Times, z ktorého v noci z nedele na pondelok citovala stanica BBC.

Na otázku, či môžu USA v tomto úsilí uspieť samotné, Trump odpovedal: „Jednoznačne“. Šéf Bieleho domu sa k danej téme vyjadril pred blížiacou sa návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Spojených štátoch.

„Čína má na Severnú Kóreu veľký vplyv. Čína sa musí rozhodnúť, či pomôže USA pri riešení otázky KĽDR alebo nie. Ak áno, bude to pre Peking veľmi dobré – ak nie, nebude to dobré pre nikoho,“ povedal Trump pre Financial Times.

Trumpove krátke komentáre, publikované iba niekoľko dní pred stretnutím so Si Ťin-pchingom v letovisku Mar-a-Lago, sú poslednými zo série jeho varovaní ohľadom severokórejských jadrových hrozieb. Existujú totiž obavy, že by Pchjongjang mohol vyvinúť rakety s dlhým doletom a jadrovými hlavicami, schopné zasiahnuť pevninu Spojených štátov.

Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson počas svojej marcovej cesty po Ázii vyhlásil, že jednou z možností riešenia tejto otázky by mohla byť preventívna vojenská akcia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unRex Tillerson