Trump vyzval centrálnu banku, aby podporila hospodársky rast znížením úrokových sadzieb

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 1. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyzval v utorok centrálnu banku, aby podporila hospodársky rast znížením úrokových sadzieb a ďalším uvoľnením menovej politiky.

Ekonomika by vraj mohla dosiahnuť rekordy

Ekonomike sa celkovo darí, vďaka veľmi nízkej inflácii by však mohla dosahovať nové rekordy, uviedol Trump v utorok prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Stimulovať rast by podľa neho Fed mohol aj „určitým kvantitatívnym uvoľnením“, teda návratom k programu skupovania dlhopisov, ktorým sa centrálna banka v čase finančnej krízy snažila dosiahnuť zníženie dlhodobých úrokových sadzieb.

Kritika Trumpa

Fed počas uplynulého kroka zvyšoval úrokové sadzby celkovo v štyroch krokoch a postupne znižoval objemy dlhopisov sťahovaných z trhu. Trump za to centrálnu banku a osobitne jej šéfa Jeroma Powella opakovane kritizoval.

Fed začal v utorok dvojdňové zasadnutie, na ktorom by mal podľa očakávaní ponechať menovú politiku bez zmeny. Centrálna banka už skôr signalizovala, že v zostávajúcej časti roka sadzby neplánuje zvyšovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump