Trump žiada vytvorenie koalície štátov Blízkeho východu v boji proti extrémizmu

Donald Trump, Kráľ Salman
Americký prezident Donald Trump na návšteve u saudskoarabského kráľa Salmana. Foto: AP Photo/Evan Vucci

RIJÁD 21. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil v saudskoarabskom Rijáde, že Spojené štáty požadujú vytvorenie „koalície štátov“ na Blízkom východe, ktorej cieľom by bolo „potláčanie extrémizmu“. V rámci prejavu na Arabsko-islamsko-americkom summite za účasti predstaviteľov 55 krajín tiež prisľúbil, že „bude upevňovať najstaršie priateľstvá Ameriky a hľadať nových partnerov v mierovom úsilí“.

Pred lídrami prevažne moslimských krajín sa Trump vyjadril, že USA sa nebudú „snažiť vnucovať svoj spôsob života iným, ale otvoria svoju náruč v duchu spolupráce a dôvery“. Zdôraznil, že boj proti terorizmu nie je súbojom medzi rôznymi náboženstvami alebo civilizáciami, ale medzi „dobrom a zlom“.

„Toto je boj medzi barbarskými zločincami, ktorí sa snažia vymazať ľudské životy, a slušných ľudí všetkých vierovyznaní, ktorí sa snažia tieto životy chrániť. Je to boj medzi dobrom a zlom,“ povedal americký prezident na summite v Rijáde.

Saudskoarabský kráľ Salmán, ktorý je hostiteľom Trumpa, vyjadril na tomto stretnutí odhodlanie potlačiť Islamský štát a iné teroristické organizácie. Za „priekopníka globálneho terorizmu“ pritom označil znepriatelený Irán.

„Islam bude vždy náboženstvom milosrdenstva a pokojného súžitia… Dnes však vidíme ľudí, ktorí sa snažia podať skreslený obraz o náboženstve,“ konštatoval Salmán v rámci summitu, ktorý sa začal prednesom veršov z Koránu.

Dnešné vystúpenie na Arabsko-islamsko-americkom summite bolo prvým významným prejavom Trumpa v rámci prvej zahraničnej cesty po nástupe do úradu, ktorú začal v sobotu dvojdňovou návštevou Saudskej Arábie. Moslimských lídrov pri tejto príležitosti ubezpečil, že „neprišiel, aby poúčal iných“ o ich náboženstve či spôsobe života. Namiesto toho chce „ponúknuť partnerstvo založené na zdieľaných záujmoch a hodnotách“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump