Trump žiada zlepšenie, hrozí zrušením dohody USA s Kubou

Donald Trump
Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 28. novembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump v pondelok pohrozil, že „zruší“ dohodu medzi Spojenými štátmi a Kubou, ak vláda v Havane tento pripravovaný dohovor nevylepší.

Úradujúci prezident USA Barack Obama sa usiloval o zlepšenie bilaterálnych vzťahov medzi Washingtonom a komunistickým vedením na Kube, čo v marci vyústilo do jeho historickej návštevy tohto karibského ostrova. Trump, ktorý sa funkcie šéfa Bieleho domu ujme na budúci rok v januári, však na sociálnej sieti Twitter varoval, že otepľovaniu vzťahov medzi bývalými úhlavnými nepriateľmi hodlá zabrániť, píše stanica BBC.

„Ak Kuba nebude ochotná pripraviť lepšiu dohodu pre svoj ľud, ako aj amerických Kubáncov a vôbec USA ako celok, dohodu zruším,“ napísal Trump, ktorý avizoval odklon od Obamovej politiky voči Kube už v závere predvolebnej kampane.

Jeho reakcia prišla v čase, keď tisícky Kubáncov vzdávajú česť pamiatke revolučného vodcu Fidela Castra, ktorý zomrel v piatok vo veku 90 rokov. V Havane je vystavená urna s jeho popolom; ide o prvé spomienkové podujatie od oznámenia úmrtia. Na ostrove platí deväťdňový štátny smútok, ktorý sa skončí v nedeľu, keď uložia jeho urnu do hrobky.

Len niekoľko hodín po tom, ako Castro zomrel, ho americký republikán Trump označil za brutálneho diktátora. V skorších fázach svojej predvolebnej kampane však vyhlasoval, že mu Obamova politika voči Havane neprekáža. „Päťdesiat rokov stačilo,“ uviedol. Obama počas svojej návštevy v Havane vyhlásil, že Kubu čakajú zmeny a tamojší prezident Raúl Castro, brat zosnulého vodcu, ktorý stojí na čele krajiny od roku 2006, tomu dobre rozumie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald TrumpRaúl Castro