Trump zmení ústretový kurz, ak Kuba nezmení svoju politiku

Kuba
Kuba a USA Foto: SITA/AP

WASHINGTON 27. novembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený prezident Donald Trump zmení ústretový kurz voči Kube, ak komunistický režim v Havane nezmení svoju doterajšiu politiku. Uviedol to v nedeľu blízky Trumpov spolupracovník Reince Priebus, ktorý sa má stať šéfom jeho kancelárie v Bielom dome.

Z politiky zbližovania, ktorú voči Kube uplatňoval odchádzajúci prezident Barack Obama, podľa Priebusa doposiaľ profitovala len Havana, informovala agentúra AP.

Donald Trump bude po nástupe do prezidentskej funkcie požadovať, aby vláda Raúla Castra podnikla konkrétne kroky „správnym smerom“, napríklad v oblasti rešpektovania náboženskej slobody. Ak sa tak nestane, je pripravený zmeniť prístup voči Kube, uviedol Priebus v relácii televízie Fox News.

Donald Trump v sobotu kondoloval kubánskemu ľudu k úmrtiu bývalého prezidenta Fidela Castra, pričom možnosť zmeny kurzu voči Havane nespomenul. Obama sa koncom roka 2014 dohodol na normalizácii diplomatických kontaktov s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom, čo odvtedy viedlo k oživeniu politických a hospodárskych stykov medzi oboma krajinami.

Republikánski kritici tvrdia, že Obama urobil voči Havane príliš mnoho jednostranných ústretových krokov bez toho, aby trval na náležitých ústupkoch z kubánskej strany, napríklad v oblasti dodržiavania ľudských práv.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump