Trump zváži pozvanie Kim Čong-una do Bieleho domu, rozhodnutie však závisí od výsledkov summitu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump.

WASHINGTON 8. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump zváži pozvanie severokórejského lídra Kim Čong-una do Bieleho domu v prípade, že summit v Singapure dopadne dobre.

Trump sa tak vyjadril počas štvrtkového stretnutia s japonským premiérom Šinzom Abem, s ktorým hovoril o budúcotýždňovej historickej udalosti.

Uviedol tiež, že nevylučuje dosiahnutie dohody o ukončení kórejskej vojny, hoci toto bude podľa neho „jednoduchá časť“ rokovaní. „To, čo sa stane potom, je skutočne dôležité,“ povedal pre novinárov.

Trump historickú schôdzku s Kimom označil za „oveľa viac než možnosť odfotografovať sa“. Tvrdí tiež, že bude vedieť veľmi rýchlo, či Kim berie americké požiadavky vážne. „Nemyslím, že sa musím veľa pripravovať. Je to o prístupe. Je to o ochote riešiť veci,“ podotkol americký prezident.

Abe tlačí na Trumpa, aby sa venoval na summite aj téme Japoncov unesených do Severnej Kórey a snaží sa zabezpečiť, aby snahy o vyrokovanie dohody nepoškodili japonské záujmy.

Americkí spojenci v regióne sa obávajú, že Trumpove snahy o denuklearizáciu by mohli ignorovať sofistikovaný balistický raketový program Pchjongjangu, ako aj programy chemických zbraní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un