Trumpa hnevá prepočítavanie hlasov, oháňa sa podvodom

Prezidentské voľby v USA 2016
Volič odovzdáva svoj hlas na americkej ambasáde v Káthmandu. Nepál, 8. november 2016. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 27. novembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump nazval žiadosť o prepočítanie hlasov v americkom štáte Wisconsin „podvodom“ Strany zelených.

Dodal, že dokonca aj jeho súperka z Demokratickej strany, Hillary Clintonová povedala, že výsledky volieb by mali byť akceptované, uviedla agentúra Reuters.

Hlasy chcú prepočítať v troch štátoch

„Výsledky volieb by sa mali rešpektovať a nie spochybňovať a zneužívať, ako to robí líderka Strany zelených, Jill Steinová,“ povedal Trump v reakcii na prepočítavanie. „Pre Steinovú, ktorá vo voľbách získala celkovo menej ako jedno percento hlasov a v mnohých štátoch dokonca ani nebola na volebných lístkoch, je toto prepočítavanie iba spôsobom, ako si naplniť pokladňu peniazmi, z ktorých väčšina nikdy nebude použitá na toto absurdné prepočítavanie,“ skonštatoval Trump.

Prezidentská kandidátka zelených Steinová chce dať prepočítať hlasy, odovzdané v prezidentských voľbách 8. novembra, v troch štátoch: vo Wisconsine, v Pensylvánii a Michigane. Zatiaľ jej žiadosti vyhovel len Wisconsin, kde by sa proces prerátavania mohol začať už na budúci týždeň.

Volebný štáb porazenej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej sa už vyjadril, že podporí prepočítavanie hlasov vo Wisconsine, iniciované Steinovou. Právny expert Clintonovej tímu Marc Elias v sobotu potvrdil, že sa na prepočítaní hlasov vo Wisconsine mieni podieľať. Podľa Eliasa chce Clintonovej štáb svojou účasťou prispieť k tomu, aby celý proces vo Wisconsine prebehol spôsobom férovým ku všetkým zúčastneným stranám.

Clintonovú stále môžu stíhať

Popredná poradkyňa Donalda Trumpa kritizovala v nedeľu rozhodnutie volebného štábu Hillary Clintonovej podieľať sa na prepočítavaní hlasov v americkom štáte Wisconsin. Zároveň varovala Clintonovú, že stále môže byť stíhaná v kauze používania súkromných e-mailov, informovala agentúra AP.

Manažérka Trumpovej kampane Kellyanne Conwayová v nedeľu v relácii televízie CNN označila rozhodnutie Clintonovej tímu zapojiť sa do prepočítavania hlasov, odovzdaných počas prezidentských volieb vo Wisconsine, za „neuveriteľné“. „Ťažko uveriť tomu, že to ideme celé zbytočne naťahovať v situácii, keď zvolený prezident prejavuje takú veľkorysosť ku Clintonovcom aj k Obamovcom,“ vyhlásila Conwayová.

V tejto súvislosti zdôraznila, že Donald Trump ešte úplne nevylúčil možnosť, že by mohol iniciovať trestné stíhanie Clintonovej v kauze používania súkromného e-mailu na služobné účely v čase, keď bola šéfkou americkej diplomacie. Len pred niekoľkými dňami, ešte pred vypuknutím sporu okolo prerátavania hlasov, Conwayová naznačila, že novozvolený prezident bude pomáhať Hillary Clintonovej „zotaviť sa“ a nebude presadzovať vyšetrovanie voči jej osobe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHillary Clintonová