Podporovatelia Trumpa vtrhli do Kapitolu, útok si vyžiadal štyri ľudské životy (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Protest, Kongres
Demonštranti sa pokúšajú preraziť zátarasy pred Kongresom. Washington, 6. január 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 7. januára 8:28

Členov amerického Kongresu museli evakuovať z Kapitolu po tom, ako do budovy vtrhli podporovatelia dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa. V blízkosti budovy tiež našli výbušné zariadenie.

Lídra republikánov Mitcha McConnella a ďalších senátorov v stredu popoludní miestneho času z Kapitolu odviedla bezpečnostná služba a polícia. Obe komory v tom čase rokovali o potvrdení víťazstva demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách.

„Veľmi špeciálni ľudia“ podľa Trumpa

Potýčky vypukli krátko po tom, ako sa svojim podporovateľom prihovoril sám Trump, ktorý tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode. Neskôr ich prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyzval, aby boli pokojní, nepožiadal ich však, aby sa rozišli.

Urobil to až v následnej videospráve, ktorú zverejnil viac ako dve hodiny po tom, čo vtrhli do budovy Kapitolu. „Poznám vašu bolesť. Poznám vaše trápenie, ale teraz musíte ísť domov,“ povedal dosluhujúci prezident vo videu, v ktorom okrem iného niekoľkokrát zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode.

Zároveň tiež svojich podporovateľov nazval „veľmi špeciálnymi“ ľuďmi. „Nemôžeme týmto ľuďom nahrávať. Musíme mať mier. Takže choďte domov. Máme vás radi. Ste veľmi špeciálni,“ vyjadril sa.

Štyri obete a desiatky zatknutých

Počas útoku zahynuli štyri osoby. Informoval o tom spravodajský web BBC. Prvou obeťou bola žena, ktorú zastrelili policajti. Ďalšie tri osoby – jedna žena a dvaja muži, podľahli iným zdravotným problémom.

Príčiny ani okolnosti týchto úmrtí zatiaľ úrady nešpecifikovali. Dosiaľ zatkli viac ako 52 ľudí, z toho 47 pre porušenie zákazu vychádzania. Zranenia utrpelo najmenej 14 policajtov, pričom dvoch z nich hospitalizovali, jedného z nich s vážnymi zraneniami.

Zákaz vychádzania v hlavnom meste

Starostka Washingtononu, D.C. nariadila v hlavnom meste zákaz vychádzania, ktorý začala platiť od 18:00. Nariadenie platilo do šiestej rána vo štvrtok. Požiadali tiež o nasadenie ďalších 200 členov Národnej gardy.

Do Washingtonu, D.C. nasadili aj zhruba 1100 členov Národnej gardy. Podľa hovorcu Pentagonu Jonathana Hoffmana boli lídri rezortu obrany v kontakte so zástupcami mesta a lídrami Kongresu. Na pomoc vyslali aj ďalších federálnych agentov.

Guvernér štátu Virgínia podľa agentúry AP prisľúbil, že na pomoc vyšle 200 štátnych policajtov a členov Národnej gardy.

BBC s odvolaním sa na americké médiá uvádza, že zastrelená žena bola vojnová veteránka a obyvateľka kalifornského San Diega Ashli Babbittová. Tú postrelili pri vstupe do budovy a po prevoze do nemocnice ju vyhlásili za mŕtvu.

Výzvy politikov na ukončenie násilností

Viceprezident Mike Pence vyzval demonštrantov, aby budovu okamžite opustili. „Útok na náš Kapitol nebude tolerovaný a tých, čo sú zapojení, budeme stíhať v plnom rozsahu zákona,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Novozvolený prezident, demokrat Joe Biden násilné protesty označil za „útok na najposvätnejšie americké záväzky: vykonávanie vecí ľudu„. Zároveň naliehal na Trumpa na okamžité vystúpenie v televízii, v ktorom vyzve svojich podporovateľov, aby prestali s násilím. Dianie v Kapitole je podľa neho „bezprecedentný útok“.

Trumpa ku konaniu vyzvali aj poprední demokrati v Kongrese – líder demokratov v Senáte Chuck Schumer a predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. V spoločnom vyhlásení vyzvali Trumpa, aby „naliehal na demonštrantov, aby okamžite opustili Kapitol Spojených štátov a jeho areál“.

Na deeskaláciu násilia vo Washingtone vyzvali aj republikánski politici, okrem iných napríklad aj floridský senátor Marco Rubio.

Cruz navrhol zriadenie výboru

Jedenásť republikánskych senátorov a novozvolených členov Senátu namietalo proti rátaniu hlasov Zboru voliteľov na zasadnutí Kongresu, počas ktorého mali potvrdiť volebné víťazstvo novozvoleného demokratického prezidenta Joea Bidena.

Skupina vedená texaským senátorom Tedom Cruzom navrhla zriadenie volebného výboru, ktorý by vykonal „mimoriadny desaťdňový audit“ výsledkov volieb v sporných štátoch. Požadujú to napriek tomu, že neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali rozsiahlejší volebný podvod počas novembrových prezidentských volieb.

McConnell v tejto súvislosti v stredu vyzval Kongres, aby sa nepokúšal zvrátiť výsledky volieb, pretože by to „navždy zničilo našu republiku“.

I keď sa podľa neho problémy vyskytujú počas každých volieb, neboli ani „zďaleka také rozsiahle, aby zmenili výsledok celých volieb“. Kongres by sa preto podľa neho nemal vyhlásiť za nejakú „národnú volebnú komisiu na steroidoch“ a skonštatoval, že zvrátenie volebných výsledkov by demokratické inštitúcie v krajine uvrhlo do „smrteľnej špirály“.

Biden získal celkovo 306 hlasov v Zbore voliteľov, zatiaľ čo Trump 232. Demokrat mal tiež o minimálne sedem miliónov hlasov viac ako jeho oponent. Inaugurácia by sa mala konať 20. januára.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Donald TrumpJoe Biden