Tsipras chce prekonať rozkol v strane, navrhol aj referendum

Alexis Tsipras
Grécky premiér Alexis Tsipras podľa vlastných slov preberá zodpovednosť za podpísanie dohody, ktorej neverí. Foto: SITA/AP

ATÉNY 30. júla (WEBNOVINY) – Grécky premiér Alexis Tsipras vo štvrtok vyzval svoju stranu Syriza na usporiadanie mimoriadneho kongresu budúci mesiac s cieľom prekonať rozkol v strane. Zároveň však uviedol, že by bolo možné akceptovať aj rýchle stranícke referendum, ak budú jeho odporcovia chcieť rýchlejšie riešenie.

Tsipras vyhlásil, že rozhodnutie o stratégii strany by sa nemalo uponáhľať, zároveň na nedeľu navrhol referendum, ak to bude potrebné.

„Navrhujem ústrednému výboru konanie mimoriadneho kongresu, na ktorom by sa hovorilo o vládnutí ľavice a našej stratégii voči podmienkam pomoci“, povedal. „Je tu však aj iný pohľad, ktorý rešpektujeme.

Ten neakceptuje vládne analýzy a verí, že ráno 13. júla bola k dispozícii alternatíva,“ dodal Tsipras, pričom narážal na deň, keď sa Grécko dohodlo s veriteľmi a odvrátilo bezprostrednú hrozbu odchodu z eurozóny. „Ak ide o tento prípad, potom navrhujem, aby strana mala o tejto životne dôležitej otázke referendum,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras
Firmy a inštitúcie SYRIZA Koalícia radikálnej ľavice