Tsipras je neschopný, grécka strana PASOK chce jeho hlavu

Foto: SITA/AP

Atény 27. júna (WEBNOVINY) – Grécka socialistická strana PASOK vyzvala v sobotu na odstúpenie premiéra Alexisa Tsiprasa po tom, ako vyhlásil referendum o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny.

„Keďže pán Tsipras nie je schopný urobiť zodpovedné rozhodnutia, mal by odstúpiť a nechať občanov rozhodnúť o ich budúcnosti prostredníctvom volieb,“ uviedla predsedníčka strany Fofi Gennimatová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Tsiprasa v tejto súvislosti slovne napadol aj opozičný líder Antonis Samaras, podľa ktorého daný krok privedie krajinu k stretu záujmov s Európou. „Európska identita je úspechom Grécka, a strana Nová demokracia stojí pevne na strane demokracie a Európy,“ uviedol Samaras, bývalý ministerský predseda.

VŠETKO O GRÉCKU: KRAJINE HROZÍ BANKROT A ODCHOD Z EUROZÓNY

„Tsipras priviedol štát do úplnej patovej situácie – medzi neakceptovateľnú dohodu a odchod z eurozóny,“ konštatoval Samaras, podľa ktorého bude pripravované júlové referendum o tom, či Grécko povie Európe „áno“ alebo „nie“.

Vypísanie referenda by mal ešte v sobotu potvrdiť aj grécky parlament. Ak by Gréci v hlasovaní úsporné opatrenia nadiktované veriteľmi odmietli, znamenalo by to pre Atény zrejme bankrot a následný odchod z eurozóny.

Samaras sa v nedeľu stretne s prezidentom Prokopisom Pavlopulosom. Schôdzka je zrejme dôsledkom vývoja v gréckom parlamente, kde opozičné strany odsúdili výzvu vlády vypísať v krajine referendum.

Samaras vyjadril ochotu svojej strany stať sa členom vlády širokej koalície, ktorá by pracovala na odvrátení bankrotu Grécka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis TsiprasAntónis Samarás