Tsipras nechce predčasné voľby, rebeli si ich môžu vynútiť

Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

ATÉNY 29. júla (WEBNOVINY) – Grécky premiér Alexis Tsipras v stredu uviedol, že si neželá predčasné voľby, ale rebeli vo vnútri jeho ľavicovej strany Syriza by si ich mohli vynútiť. Informovala o tom agentúra AP.

Grécky ministerský predseda povedal, že ak Syriza stratí parlamentnú väčšinu v dôsledku útokov zo strany svojho radikálneho ľavého krídla, ktoré nesúhlasí s rokovaniami Grécka s medzinárodnými veriteľmi o ďalšom balíku finančnej pomoci, bude nútený vypísať predčasné parlamentné voľby.

Septembrový zjazd rozhodne o osude Syrizy

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Sto Kokkino, ktorú založila Syriza, Tsipras uviedol, že na september, keď bude uzavretá dohoda o balíku finančnej pomoci Grécku, chce zvolať celoštátny zjazd strany, ktorý by mal rozhodnúť o jej ďalšom osude.

Premiér tiež dodal, že grécka vláda pri zavádzaní reforiem nepôjde nad rámec toho, na čom sa dohodla s veriteľmi na júlovom summite. „Dobre poznám rámec dohody, ktorú sme podpísali na summite 12. júla,“ povedal Tsipras pre stanicu Sto Kokkino. „Tieto záväzky splníme bez ohľadu na to, či s tým súhlasíme alebo nie. Nič nad rámec toho,“ dodal.

Moscovici tvrdí, že riziko Grexitu pominulo

Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici uviedol, že rokovania s Gréckom o treťom balíku pomoci sa uskutočňujú za „dobrých okolností“. Zároveň uviedol, že riziko odchodu Grécka z eurozóny je preč. „Grexit je za nami,“ povedal Moscovici pre rozhlasovú stanicu Europe 1.

Alexis Tsipras presadil v júli v gréckom parlamente dva balíky opatrení a splnil tak podmienky pre začiatok rokovaní o treťom balíku pomoci. Trojročný program by mal mať hodnotu 86 miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis TsiprasPierre Moscovici