Tsipras potvrdil slová Varoufakisa, Atény chystali obranu

Foto: SITA/AP

ATÉNY 31. júla (WEBNOVINY) – Grécky premiér Alexis Tsipras poveril bývalého ministra financií Janisa Varoufakisa vypracovaním krízových plánov pre prípad, kedy by bola krajina prinútená opustiť eurozónu. Premiér to uviedol v piatok.

Varoufakis tento týždeň potvrdil, že v tajnosti pripravoval vniknutie do systémov krajiny s cieľom získať informácie o daňových poplatníkoch. Tie boli potrebné na vytvorenie paralelného platobného systému. Zároveň Varoufakis túto svoju iniciatívu označil za eventuálny plán, ktorý sa napokon nikdy neuskutočnil.

„Nenavrhli sme a ani nemáme plán odchodu krajiny z eurozóny, mali sme ale krízové plány,“ povedal Tsipras v parlamente. „Ak naši partneri a veritelia pripravili plán odchodu Grécka, nemali sme si mi ako vláda pripraviť obranu?,“ opýtal sa premiér.

Grécko sa pohybovalo na hrane odchodu z eurozóny, napokon sa však predstavitelia krajiny s veriteľmi na poslednú chvíľu, 13. júla, dohodli. Táto dohoda znamená nové rokovania o poskytnutí pomoci výmenou za reformy. Grécka vláda počas rokovaní opakovane tvrdila, že o takzvanom „grexite“ odmieta uvažovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras