Tsiprasova matka má obavy o svojho syna, priveľa pracuje

Alexis Tsipras
Grécky premiér Alexis Tsipras (na fotografii) verí, že vyhral boj o eurozónu; lídri tlačia na uzákonenie reforiem. Foto: SITA/AP

ATÉNY 20. júla (WEBNOVINY) – Matka gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa si robí starosti o svojho syna, ktorý sa už mesiace snaží zachrániť svoju krajinu pred odchodom z eurozóny.

Po tom, ako sa Tsiprasovi po mesiacoch rokovaní podarilo dosiahnuť dohodu s veriteľmi, ktorá zachráni Grécko pred odchodom z eurozóny, sa jeho 73-ročná matka Aristi gréckemu bulvárnemu týždenníku Parapolitika zverila, že jej syn „neje ani nespí“. O rozhovore informovala stanica RTL. „Nemá na výber, dlhuje to národu, ktorý mu verí,“ uviedla.

Dodala, že so synom sa v poslednom čase vída len veľmi zriedka. „On pendluje medzi letiskom a parlamentom. Nemá čas na vlastné deti, ako by mal čas ešte aj na mňa?“ vysvetlila. Aristi poznamenala, že keď sa so synom zhovárajú, vždy mu kladie na srdce, aby robil len to, čo je pre krajinu najlepšie, a dbal o seba. „Hovorí mi, aby som si nerobila starosti. Že všetko dobre dopadne,“ uviedla.

Premiér zachraňuje krajinu

Unaveným dojmom pôsobiaci grécky premiér musel v uplynulých týždňoch prijímať závažné rozhodnutia, aby zlepšil ekonomickú situáciu vo svojom štáte, pričom však narazil aj na neporozumenie vo vlastnej strane, čo koncom minulého týždňa viedlo aj k zásadným personálnym zmenám vo vláde. Z funkcií totiž odvolal ministrov, ktorí hlasovali proti reformám požadovaným medzinárodnými veriteľmi výmenou za ďalší program finančnej pomoci.

Tsipras sa v januári stal veľkým víťazom parlamentných volieb v Grécku, a to aj na základe sľubu, že jeho ľavicová strana Syriza neustúpi a nepoddá sa požiadavkám zahraničných veriteľov. Napokon však musel ustúpiť vo viacerých oblastiach, čo vyvolalo nespokojnosť časti poslancov a členov i sympatizantov strany Syriza.

Bojovať musí aj s vlastnými

Prejavilo sa to pri schvaľovaní úsporného programu v noci z minulej stredy na štvrtok, keď v parlamente proti návrhu hlasovalo 32 poslancov Syrizy. Ďalších šesť poslancov strany sa hlasovania zdržalo a jeden sa na hlasovanie nedostavil.

Tsipras následne svojim spolupracovníkom povedal, že chce naďalej viesť krajinu s menšinovou vládou, ktorá sa môže opierať o 123 z 300 poslancov s tichým súhlasom opozície. Prvou prioritou je teraz nový úsporný a záchranný program. Po jeho zaistení by sa mohli na jeseň konať predčasné voľby, ozýva sa z vládnych kruhov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras