Turci hnali za hranice ruskú stíhačku, Moskva hovorí o omyle

Stíhačka
Turecko v nedeľu zostrelilo sýrsku stíhačku. Foto: SITA/AP

MADRID/ANKARA/BRUSEL 5. októbra (WebNoviny.sk) – Americký minister obrany Ashton Carter v pondelok na tlačovej konferencii v Madride potvrdil, že Spojené štáty a Turecko viedli konzultácie ohľadom prípadu narušenia tureckého vzdušného priestoru ruským lietadlom. Informuje o tom agentúra Reuters. Incident sa odohral uplynulú sobotu.

Podľa Moskvy šlo o omyl

Agentúra Interfax informovala, že Rusko v tejto záležitosti už Turecku poskytlo vysvetlenie. Turecký premiér Ahmet Davutoglu to potvrdil a dodal, že podľa ubezpečenia ruskej strany k prieniku ruského lietadla do tureckého vzdušného priestoru došlo omylom. Rusko súčasne ubezpečilo, že incidenty tohto druhu sa nebudú opakovať.

Generálny štáb tureckej armády v pondelok formou vyhlásenia informoval, že vzdušný priestor Turecka narušilo lietadlo MiG-29, ktoré začali prenasledovať dve turecké lietadlá F-16 hliadkujúce nad turecko-sýrskou hranicou v rámci formácie desiatich stíhačiek.

Agentúra TASS informovala, že prípadom sa v pondelok v Bruseli bude zaoberať aj Rada NATO, ktorá narušenie vzdušného priestoru jedného zo svojich členských štátov považuje za neprijateľné, uviedol v pondelok generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Ruské nálety čelia kritike

Rusko minulú stredu spustilo nálety na pozície povstalcov bojujúcich proti vláde súčasného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého je spojencom. Podľa ruského ministerstva obrany tieto zásahy už výrazne narušili systém velenia a materiálno-technického zabezpečenia povstalcov a poškodili aj infraštruktúru určenú na výcvik samovražedných útočníkov. Ciele ruských vzdušných úderov sa vyberajú na základe konzultácií ruského a sýrskeho velenia.

Ruská operácia narazila na kritiku Západu i sýrskej opozície, ktorá jej vyčíta v prvom rade to, že ruské lietadlá sa nezameriavajú na ciele teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii, ale aj na pozície umiernenej opozície, pričom pri náletoch prichádzajú o život aj civilisti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil ruské vzdušné útoky v Sýrii za závažnú chybu, ktorá je pre Ankaru neprijateľná. V podobnom duchu sa dnes vyjadril aj premiér Davutoglu, podľa ktorého ruské zasahovanie v Sýrii vedie k eskalácii krízy.

NATO odsúdilo porušenie tureckého vzdušného priestoru Ruskom

Veľvyslanci členských krajín Severoatlantickej aliancie v pondelok vyzvali Rusko, aby zastavilo svoje vpády do vzdušného priestoru Turecka, ktoré je členom NATO. Takéto narušenia označilo za extrémne nebezpečné a nezodpovedné, informovala tlačová agentúra Reuters.

Veľvyslanci pri NATO po pondelňajšom mimoriadnom stretnutí v Bruseli vyzvali Rusko, aby okamžite vysvetlilo incident z uplynulej soboty a vyjadrili tiež obavy z ruských vojenských útokov na povstalcov podporovaných Západom v Sýrii.

„Spojenci ostro protestujú proti týmto narušeniam tureckého zvrchovaného vzdušného priestoru a odsudzujú tieto vpády do vzdušného priestoru NATO a jeho narušenia,“ uviedla aliancia vo vyhlásení. „Spojenci tiež zaznamenali mimoriadne nebezpečenstvo takéhoto nezodpovedného správania sa. Vyzývajú Ruskú federáciu, aby s tým prestala a okamžite tieto narušenia vysvetlila“.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet DavutogluAshton CarterJens StoltenbergRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan