Turci si zvolili za prezidenta premiéra Erdogana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turecko si zvolilo prezidenta, Erdogan je novou hlavou štátu
Novým prezidentom Turecka sa v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb stal premiér Recep Erdogan. Turecko, 10. augusta 2014. Foto: SITA/AP

ANKARA 11. augusta (WEBNOVINY) – Novým prezidentom Turecka sa v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb stal premiér Recep Erdogan. Potvrdil to minister spravodlivosti Bekir Bozdag.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po víťazstve v historicky prvých priamych prezidentských voľbách v krajine vystúpil s vyhlásením, v ktorom deklaroval záujem o zmierenie so svojimi odporcami.

„Nebudem iba prezidentom tých, ktorí ma volili, ale prezidentom 77 miliónov,“ povedal 60-ročný politik pred tisíckami podporovateľov z balkóna centrály vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v Ankare.

Obrazom: Turecko si zvolilo prezidenta, Erdogan je novou hlavou štátu

Víťazstvo pre Turkov

Podľa Erdogana sú výsledky nedeľňajších volieb víťazstvom aj pre Turkov hlasujúcich za iných kandidátov, pričom „už od dneška“ chce začať budovať „novú budúcnosť s porozumením v sociálnom zmieri, vnímaním rozdielov ako bohatstva a vyzdvihovaním nie rozdielov, ale spoločných hodnôt“.

Výzva trojnásobného premiéra na zjednotenie je v príkrom kontraste s jeho výrokmi počas predvolebnej kampane, keď sa vysmieval svojim oponentom, spochybňoval ich tureckú identitu a dokonca obvinil svojho hlavného vyzývateľa, že je súčasťou protivládneho sprisahania riadeného z USA.

Turecká vládna Strana rozvoja a spravodlivosti (AKP) sa po nedeľňajších prezidentských voľbách musí zaoberať myšlienkou, kto nahradí novozvoleného prezidenta Recepa Erdogana v premiérskom kresle. Podľa zdrojov zvnútra strany by sa dočasným premiérom, ktorý krajinu dovedenie k budúcoročným parlamentným voľbám, mal stať súčasný šéf diplomacie a Erdoganov spojenec Ahmet Davutoglu. Turecké médiá však spomínajú aj končiaceho prezidenta Abdullaha Güla či Binaliho Yildirima, koncom minulého roka odvolaného ministra dopravy.

Prezident Gül signalizuje návrat do politiky

Turecký prezident Abdullah Gül signalizuje návrat do politiky po tom, čo v auguste vyprší jeho funkčné obdobie. V pondelok povedal, že bude zohrávať rolu vo vládnej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorú spoluzaložil s premiérom a jeho nástupcom Recepom Tayyipom Erdoganom. „Je len prirodzené, že sa vrátim do svojej strane, keď sa moja funkcia skončí,“ uviedol Gül, ktorý je považovaný za potenciálneho budúceho premiéra.

Erdogan nakoniec získal viac ako 52-percentnú podporu a približne o viac ako 13 percent hlasov predbehol diplomata a opozičného kandidáta Ekmeleddina Ihsanoglua. Zvyšný tretí kandidát, kurský líder Selahattin Demirtas prekročil hranicu deväť percent hlasov. Oficiálne by výsledky historického hlasovania mali byť známe v pondelok.

V Turecku ide o vôbec prvú priamu voľbu hlavy štátu v dejinách Turecka, keďže doteraz ju volil parlament. Predvolebnú kampaň ovplyvnili najmä aktuálne udalosti v palestínskom Pásme Gazy. Erdogan neváhal výnimočne tvrdými slovami kritizovať postup židovského štátu voči palestínskym moslimom.

Turecko si volí prezidenta, Erdogan je krok od víťazstva
Foto: SITA/AP

Premiér mal vysoké šance

Vládna strana premiéra Recepa Erdogana už pripravuje oslavy víťazstva a v Ankare sa očakáva Erdoganov prejav z balkóna straníckej centrály. Hlasovať v historických priamych prezidentských voľbách môže viac ako 50 miliónov Turkov. Doteraz hlavu štátu volil parlament.

Prieskumy ukazovali, že premiér sa stane prezidentom už v prvom kole, keďže jeho podpora sa pohybovala na úrovni 55 percent. Druhým v poradí so stratou približne 20 percent sa podľa prieskumu mal stať opozičný kandidát, diplomat Ekmeleddin Ihsanoglu.

Až za nimi sa v prieskumoch dlhodobo držal zvyšný tretí kandidát a zástupca kurdskej menšiny Selahattin Demirtas. Obaja premiérovi súperi po celú kampaň poukazovali na nerovnú pozíciu v porovnaní s ním či jeho nevôľu priamo diskutovať v televíznych debatách.

Rompuy a Barroso blahoželali Erdoganovi k zvoleniu za prezidenta

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso zaslali víťazovi prezidentských volieb v Turecku doterajšiemu tureckému premiérovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi blahoprajný list.

V liste dvaja najvyšší predstavitelia EÚ uviedli, že Turecko patrí medzi kľúčových partnerov EÚ, je kandidátskou krajinou na členstvo v únii, sused a dôležitý obchodný partner a zahraničnopolitický spojenec. „Tešíme sa na prehĺbenie našej spolupráca vo všetkých týchto oblastiach,“ uviedli. Van Rompuy a Barroso tiež vyjadrili Erdoganovi dôveru pri urovnávaní kurdského problému a pokračujúcu podporu pre dosiahnutie dohody na Cypre.

PROFIL nového tureckého prezidenta Recepa Erdogana:

Erdogan je najúspešnejším politikom v moderných dejinách Turecka. Jeho Strana rozvoja a spravodlivosti (AKP) už trinásť rokov ovláda tureckú politickú scénu a dosiahla dosiaľ nevídané tri volebné víťazstva v rade. Ich hlavným strojcom je práve Erdogan, ktorý si popularitu získal ešte ako starosta Istanbulu v druhej polovici 90. rokov.

Zo svojho rodného mesta spravil modernú metropolu, keďže odstránil chronické problémy mesta ako boli nedostatok pitnej vody, hromadenie odpadu či znečistené ovzdušie. Najvážnejší problém, ktorým sú dopravné zápachy, by mali vyriešiť postupne dokončované veľké projekty.

Zo stoličky istanbulského starostu však v roku 1999 putoval na desať mesiacov do väzenia za podnecovania náboženskej a rasovej nenávisti. Absolventa islamskej vysokej školy a ekonomických vied prepustili po štyroch mesiacoch a o tri roky neskôr založil AKP.

.

Turecko si volí prezidenta, Erdogan je krok od víťazstva
Foto: SITA/AP

Po víťazných voľbách sa v roku 2003 stal predsedom tureckej vlády, ktorá bola vôbec po prvý raz zložená z jednej strany. Jej dominantnou črtou je výrazný príklon ku konzervatívnym hodnotám a nedôvera k armáde, ktorá plní úlohu dozerať na svetský charakter štátu.

Erdogan sa zaviazal zvýšiť vplyv krajiny vo svete a nepriamo tak nadviazať tak na tradície Osmanskej ríše. Erdoganovo 11-ročné vládnutie prinieslo hospodársky rast, no i obvinenia z porušovania ľudských práv a slobôd, rozmáhajúcej sa korupcie a zneužívania verejných zdrojov. Nespokojnosť s jeho konzervatívnym vládnutím vyvrcholila minulý rok, keď krajinu zasiahli mohutné demonštrácie. Ich rázne potlačenie vyvolalo medzinárodnú kritiku.

.

Erdogan
Foto: SITA/ AP

.

Erdogan je známy aj svojimi tvrdými verejnými vyjadreniami. Tie sa v uplynulých rokoch zameriavajú najmä na Izrael. V reakcii na ofenzívu v Pásma Gazy sa vyjadril, že armáda židovského štátu svojou krutosťou prekonáva aj nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Ostré slová neváha adresovať ani EÚ, do ktorej sa Turci neúspešné snažia dostať už dlhé roky. Dlhé čakanie na vstup do EÚ minulý rok označil za neodpustiteľné.

Zaujímavosťou je, že Erdogan bol v mladosti nadaným futbalistom. Štadión futbalového mužstva v európskej časti Istanbulu, kde hrával, nesie jeho meno. Erdogan je ženatý a má dvoch synov. Ako poctivý moslim nepije alkohol ani nefajčí. Jeho obľúbeným nápojom je ajran, nealkoholický osviežujúci nápoj vyrábaný z jogurtu a vody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Abdullah GülAhmet DavutogluHerman Van RompuyJosé Manuel BarrosoRecep ErdoganRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan