Turci zasiahli väzenie pri sýrskom meste Kamišli, kde Kurdi držia teroristov z Islamského štátu

Turecká armáda v piatok počas útokov na Kurdov na severovýchode Turecka zasiahla aj väzenské zariadenie pri meste Kamišli, v ktorom Kurdi držia teroristov z Islamského štátu (IS).

Kurdské Sýrske demokratické sily (SDF) zverejnili zábery z útoku na zariadenie, na ktorých vidno výbuch na jeho nádvorí a následný pokus viacerých osôb o útek.

Nenechajú sa poučovať

Kurdskí bojovníci tvrdia, že niektoré z osôb, ktorých na videu vidno, sú ich ľudia, snažiaci sa zvládnuť situáciu a vo väznici obnoviť poriadok.

Kurdi na severovýchode Sýrie, na ktorých od stredy útočí po zemi aj zo vzduchu režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, neoprávnene tvrdiac, že ide o teroristov, sami zadržiavajú vo viac ako dvadsiatich väzenských zariadeniach zhruba 10-tisíc teroristov z Islamského štátu.

Predstavitelia viacerých krajín Erdogana vopred varovali, že útok na Kurdov bude mať za následok opätovné oslobodenie teroristov z Islamského štátu, Turecko sa však opakovane vyjadrilo, že údajne vie, čo robí.

Turecká vláda sa aj v piatok nahnevane ohradila proti tomu, aby ju zahraničie „poučovalo“ o boji proti terorizmu.

Hrozba silných sankcií

Americký minister financií Steven Mnuchin v piatok pohrozil Turecku „silnými sankciami“, ktoré podľa neho „položia tureckú ekonomiku“, ak Ankara v boji proti Kurdom „zájde priďaleko“.

Nie je jasné, čo je podľa Američanov priďaleko, keďže podľa oficiálnych štatistík tureckej armády zahynulo pri tureckých útokoch od stredy už takmer 300 Kurdov.

Mnuchin zároveň zdôraznil, že pre Washington je nesmierne dôležité, aby Turecko „nedovolilo uniknúť jedinému bojovníkovi“ Islamského štátu. Mnuchin to povedal ešte predtým, ako sa objavili zábery z väzenského zariadenia zasiahnutého tureckou strelou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganSteven Mnuchin