Turci zaútočili na Kurdov v Iraku, prímerie už nemá význam

Stíhačka
Turecko v nedeľu zostrelilo sýrsku stíhačku. Foto: SITA/AP

ANKARA 25. júla (WEBNOVINY) – Militantná organizácia Strana kurdských pracujúcich (PKK) v sobotu vyhlásila, že nemá zmysel ďalej dodržiavať prímerie s Ankarou po tom, ako turecké vojenské lietadlá počas uplynulej noci zaútočili na jej tábory v severnom Iraku.

Podľa vyhlásenia zverejneného na internetových stránkach PKK, z ktorého cituje agentúra Reuters, prímerie z roku 2013 „po týchto intenzívnych náletoch okupačnej tureckej armády viac nemá význam“.

Turci bojujú na dvoch frontoch

Turecké bojové lietadlá v noci na sobotu znovu zaútočili na pozície Islamského štátu (IS) v Sýrii, terčmi útokov sa však stali aj tábory militantov z PKK v severnom Iraku, informovala agentúra AP s odvolaním sa na turecké médiá.

Nálety proti kurdským militantom potvrdila kancelária tureckého premiéra Ahmeta Davutogla, ktorá zároveň oznámila začatie pozemných útokov proti PKK a IS v severnej Sýrii.

Turecké sily podľa vládneho vyhlásenia pri náletoch v Iraku zasiahli úkryty, bunkre, skladiská a iné „logistické body“ PKK v oblastiach, ako je pohorie Kandíl, kde pôsobí velenie zakázanej organizácie.

Zo strany Turecka pritom išlo o prvý zásah tohto druhu, odkedy PKK v roku 2013 ohlásila prímerie s Ankarou. Davutoglu na sobotňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že vojenské operácie budú pokračovať dovtedy, kým bude Turecko čeliť ohrozeniu.Podľa DPA premiér taktiež naznačil, že nálety proti PKK v Iraku armáda uskutočňuje so súhlasom Barzáního.

Kurdi vyzvali Turecko k zastaveniu náletov

Prezident irackej autonómnej oblasti Kurdistan už vyzval susedné Turecko, aby svoje nálety v severnom Iraku zastavilo. Podľa agentúry DPA o tom v sobotu informoval internetový portál BasNews prinášajúci správy z kurdského regiónu.

Podľa citovaných zdrojov sa kurdistanský prezident Masúd Barzání skontaktoval s tureckým premiérom, pričom naliehal na Ankaru a PKK, aby svoje spory naďalej riešili prostredníctvom rokovaní.

Proti náletom demonštroval Paríž aj Ankara

Na protest proti tureckým vojenským zásahom v Sýrii a severnom Iraku sa v tureckom hlavnom meste Ankara v sobotu zhromaždilo približne 1000 demonštrantov. Turecká polícia na demonštrácii zasahovala s vodným delom a slzotvorným plynom. Informoval o tom kameraman agentúry Reuters.

Úrady už predtým oznámili, že nepovolia plánovaný mierový pochod v Istanbule, ktorý sa mal konať v nedeľu. Dôvodom boli obavy o bezpečnosť a premávku.

Demonštranti proti tureckej vojenskej akcii sa v sobotu zhromaždili aj v Paríži, kde protestovalo viac ako 1000 Kurdov a ľavicovo orientovaných Turkov.

Na jednom z transparentov bol nápis, že útočiť proti Strane kurdských pracujúcich je rovnaké, ako spolupracovať s extrémistickou organizáciou Islamský štát. Pochod bol pôvodne zvolaný na protest proti pondelkovému samovražednému útoku IS v meste Suruč. Demonštranti pochodovali od vlakovej stanice Gare de l’Est k Námestiu Republiky.

PKK zabila dvoch policajtov

Napätie medzi Kurdmi a tureckou vládou vzrástlo po samovražednom bombovom útoku v meste Suruč na juhovýchode Turecka, ktorý si v pondelok vyžiadal 32 mŕtvych.

Z útoku obviňujú militantov z IS, Kurdi však vyčítajú tureckej vláde vlažný prístup k IS. Po udalosti v Suruči došlo k viacerým útokom na tureckých policajtov. PKK sa prihlásila k zabitiu dvoch policajtov neďaleko mesta Šanliurfa, ktoré obývajú prevažne Kurdi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát