Turecká ofenzíva vytvorila novú utečeneckú krízu, desaťtisíce ľudí sú na úteku pred bojmi v Sýrii

Turecko, armáda, Sýria
Deti sledujú presúvajúce sa tanky v Sýrii, 16. október 2019. Foto: SITA/AP

Humanitárne organizácie na severovýchode Sýrie majú problémy s poskytovaním pomoci stovkám tisíc ľudí, keďže je pre rýchlo sa meniace bojové línie čoraz zložitejšie dostať sa k nim.

Z bezpečnostných dôvodov evakuovali takmer všetkých zahraničných humanitárnych pracovníkov a rastú obavy, že miestny personál môže čeliť represáliám, buď zo strany tureckých jednotiek prichádzajúcich zo severu alebo sýrskych jednotiek na kurdských územiach.

Nová utečenecká kríza

Hranice bojových línií sa rýchlo prepisujú a viac ako 160-tisíc ľudí je na úteku pred bojmi, vrátane mnohých, ktorí boli vysídlení už skôr počas osem rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii.

Turecká ofenzíva vytvorila novú utečeneckú krízu v regióne, kde je na humanitárnu pomoc odkázaných už približne 1,6 milióna ľudí.

Pred ofenzívou sa v tábore v severosýrskom meste Ajn-Ísa nachádzalo približne 12-tisíc vysídlených ľudí, vrátane asi tisícky žien a vdov po bojovníkoch Islamského štátu a ich detí. Avšak nepokoje po priblížení sa jednotiek pod tureckým vedením počas víkendu viedli k úteku stoviek podporovateľov Islamského štátu.

Útoky na Kurdov

Ako uviedla Sonia Khush z britskej organizácie Save the Children, tábor je teraz takmer prázdny, pričom väčšina jeho obyvateľov ušla ďalej na juh. Organizácia sa už podľa nej nevie dostať do vlastnej kancelárie v Ajn-Ísa a väčšina jej miestnych zamestnancov bola tiež vysídlená.

Turecko minulý týždeň spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo stiahnutie amerických vojakov z tejto oblasti.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou. V úsilí zastaviť tureckú ofenzívu pomáha Kurdom aj sýrska armáda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom