Turecká polícia zadržala dve novinárky, jednu prepustila

Centrom Istanbulu otriasol výbuch, na mieste sú mŕtvi
K výbuchu došlo na Námestí sultána Ahmeda v centre Istanbulu neďaleko Modrej mešity hojne navštevovanej zahraničnými turistami. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 27. novembra (WebNoviny.sk) – Turecká polícia zadržala v sobotu na juhovýchode krajiny dve novinárky pracujúce pre zahraničné médiá. Jedna z nich sa v nedeľu opäť ocitla na slobode, informovala agentúra DPA.

V meste Širvan v provincii Siirt bola zatknutá 39-ročná reportérka Hatice Kamerová, ktorá pracuje pre turecké vysielanie BBC, ako aj pre Západonemecký rozhlas (WDR) a Hlas Ameriky (VoA). V Širvane chcela urobiť reportáž o banskom nešťastí, ktoré si 17. novembra vyžiadalo najmenej 11 mŕtvych. Dôvody zadržania Kamerovej, ktorá je tiež predsedníčkou miestneho zväzu novinárov, nie sú známe.

Stanica Hlas Ameriky informovala, že takisto v sobotu polícia zatkla v meste Diyarbakir ďalšiu jej redaktorku Khajijan Farqinovú, ktorá pracuje pre kurdské vysielanie VoA a takisto chcela informovať o nešťastí v provincii Siirt. Ani v tomto prípade nie je známy dôvod zadržania.

Z Turecka tento mesiac vyhostili francúzskeho novinára Oliviera Bertranda, ktorý pracuje pre spravodajský portál lesjours.fr. Zadržaný bol v meste Gaziantep ležiacom v blízkosti hraníc so Sýriou. Od 21. júla, keď vláda po neúspešnom pokuse o prevrat vyhlásila v Turecku výnimočný stav, bolo podľa VoA zadržaných okolo 150 novinárov. V rebríčku slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc sa Turecko ešte pred pokusom o prevrat nachádzalo spomedzi 180 krajín na 151. mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom