Turecké tanky vnikli do Sýrie, pomohli dobyť Džarábulus

Turecké tanky vnikli do Sýrie
Turecký tank a obrnené vozidlo na hranici so Sýriou. Foto: SITA/AP

ANKARA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil, že sýrski povstalci podporovaní Tureckom dobyli pohraničné mesto Džarábulus od extrémistickej skupiny Islamský štát (IS).

Erdogan to oznámil po stretnutí s americkým viceprezidentom Joe Bidenom v Ankare, píše agentúra AP. Turecký prezident uviedol, že bojovníci prevzali kontrolu nad všetkými dôležitými miestami, a zdôraznil, že mesto vyčistili od IS. Erdogan ďalej znova potvrdil svoje odmietavé stanovisko voči sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Sýria pod jeho vedením „nikdy nedosiahne“ demokraciu, vyhlásil turecký líder.

Erdogan povedal, že sýrski povstalci „si spoločne s tými, čo sú v Džarábuluse, mesto teraz vzali späť“. Povstalci podľa jeho slov prevzali kontrolu nad „vládnymi a oficiálnymi budovami a inštitúciami“ a prinútili IS „opustiť Džarábulus“. Biden vyhlásil, že Tureckom vedenú operáciu v Džarábuluse Spojené štáty plne podporili a poskytli jej krytie zo vzduchu. „Domnievame sa, že turecké hranice by mali byť kontrolované Tureckom,“ konštatoval.

Pentagón v stredu oznámil, že operáciu v Džarábuluse podporila armáda USA náletmi. Aliancia umiernených islamistických skupín z Légie aš-Šám (Fajlak aš-Šám) predtým na internete zverejnila oznámenie: „Mesto Džarábulus bolo plne oslobodené od bánd teroristického Dáišu.“ Dáiš je arabská skratka pre IS.

Intenzívnou paľbou tureckého delostrelectva začala v stredu o 4.00 h miestneho času (3.00 h SELČ) turecká armáda spoločnú operáciu so sýrskymi vzbúrencami zameranú na oslobodenie sýrskeho mesta Džarábulus. Na mesto potom zaútočilo turecké vojenské letectvo a následne turecko-sýrsku hranicu prekročilo 20 tureckých tankov. Sýrska vláda túto vojenskú intervenciu Turecka v Sýrii ostro odsúdila a označila ju za hrubé porušenie sýrskej zvrchovanosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan