Tureckí policajti deportovali muža aj napriek jeho žiadosti o azyl, v Egypte mu hrozí trest smrti

Turecko, polícia
Foto: ilustračné, SITA/AP

ANKARA 6. februára (WebNoviny.sk) – Turecko začalo vyšetrovať osem policajtov v súvislosti s deportáciou hľadaného Egypťana do jeho rodnej krajiny, kde môže čeliť trestu smrti.

Kancelária istanbulského guvernéra v utorok večer uviedla, že komisia preverí deportáciu podozrivého člena radikálneho islamského hnutia Moslimské bratstvo Mohammeda Abdel-Hafíza.

Požiadal o politický azyl

Osem policajtov pracujúcich na pasovej kontrole na istanbulskom Atatürkovom medzinárodnom letisku počas vyšetrovania suspendovali.

Podľa tureckých novín muž pricestoval na letisko 16. januára zo Somálska. Na mieste ho však zadržali a o dva dni neskôr deportovali napriek tomu, že požiadal o politický azyl.

Ako dodáva agentúra AP, je to prvý známy prípad deportovania podozrivého člena Moslimského bratstva z Turecka do Egypta.

Čelí trestu smrti

Egyptské úrady uviedli, že muža v júli 2017 odsúdili na smrť po tom, ako ho spolu s ďalšími uznali vinným z atentátu na egyptského generálneho prokurátora z roku 2015. Abdel-Hafíz bude v Egypte zrejme čeliť novému súdnemu procesu.

Egypt obviňuje Turecko, že ponúka útočisko pre členov Moslimského bratstva, ktorí ušli z tejto africkej krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom