Turecko mení taktiku, zaútočilo na Islamský štát v Sýrii

Turecké stíhačky
Foto: SITA/AP

ANKARA/ISTANBUL 24. júla (WEBNOVINY) – Tri turecké stíhačky typu F-16 podnikli v piatok nálety, ktorých terčom boli pozície extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii. Informovala o tom turecká štátna televízia TRT. Podľa denníka Hürriyet turecké stíhačky útočili z tureckého územia a nevstupovali do vzdušného priestoru Sýrie.

Náletom tureckých stíhačiek predchádzala ozbrojená potýčka v sýrsko-tureckom pohraničí – na území tureckej provincie Kilis, pri ktorej prišiel o život jeden turecký vojak. V odvetnom útoku turecké jednotky usmrtili jedného islamistu. Ako spresnil turecký denník Hürriyet, išlo o prvú prestrelku tureckej armády s IS.

Turecko poskytne Američanom základňu

K náletom došlo deň po tom, ako Turecko oznámilo, že dalo Spojeným štátom súhlas s využívaním vojenskej základne Incirlik pri útokoch na IS v Sýrii a Iraku, kde islamisti kontrolujú rozsiahle územia. Podľa správ tureckých médií bola dohoda o využívaní strategicky významnej základne ležiacej neďaleko juhotureckej Adany, dokončená v noci zo stredy na štvrtok.

V Turecku útočili teroristi, zabili desiatky ľudí

Agentúra DPA pripomenula, že Washington vyvíja tlak na Ankaru, aby zohrávala aktívnejšiu rolu v boji proti IS vo svojich pohraničných oblastiach so Sýriou. Turecko doposiaľ nedovoľovalo medzinárodnej koalícii pod vedením USA, bojujúcej proti IS v Sýrii, aby využívala Incirlik na štarty bombardovacích lietadiel. Výnimku majú v tomto smere len americké bezpilotné stroje.

Polícia podnikla razie proti islamistom

Turecká protiteroristická polícia uskutočnila v noci na piatok simultánnu raziu proti islamistickým a kurdským radikálom v krajine, pričom zatkla 297 podozrivých, informoval úrad tureckého premiéra. Operácia sa uskutočnila v 13 provinciách. Do policajnej operácie v Istanbule bolo nasadených 5000 policajtov podporovaných zo vzduchu vrtuľníkmi a jednotkami osobitného určenia, ktorí urobili domové prehliadky na 140 miestach, pričom zadržali najmenej 190 ľudí, z toho asi 30 cudzincov.

Počas razie v istanbulskej štvrti Bagcilar prišla o život aktivistka marxistickej Revolučnej ľudovej osloboditeľskej strany-Frontu (DHKP-C). Agentúra Dogan uviedla, že v západotureckých provinciách Izmir a Bursa bolo zatknutých 16 osôb podozrivých z členstva v zakázanej Strane kurdských pracujúcich (PKK).

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v piatok vyhlásil, že bezpečnostné operácie zamerané proti extrémistickej organizácii Islamský štát, ako aj proti ľavicovým kurdským militantom, neboli jednorazové, ale komplexné a budú pokračovať. Ankara je podľa jeho slov pripravená na „multidimenzionálny boj“ proti spomínaným organizáciám v záujme obrany „pokoja a bezpečnosti“ v krajine.

Turecko má za sebou smutný týždeň

Turecko má za sebou búrlivý týždeň, keď sa v pondelok v pohraničnom meste Suruč odohral samovražedný atentát, pri ktorom zahynulo 32 prokurdských aktivistov. Útočníkom bol pravdepodobne mladý muž, ktorý sa krátko pred útokom vrátil zo Sýrie, kde údajne bojoval v radoch IS. Deň po útoku v Suruči boli v inom meste provincie Šanliurfa nájdené telá dvoch príslušníkov polície s prestrelenými hlavami.

K útoku sa prihlásila zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá tvrdí, že smrť policajných dôstojníkov bola odvetou za samovražedný bombový útok na zhromaždenie prokurdských mládežníckych aktivistov v meste Suruč pri hraniciach so Sýriou, pri ktorom prišlo o život 32 ľudí a ďalších vyše 100 utrpelo zranenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet Davutoglu
Firmy a inštitúcie Islamský štát