Turecko možno znovu zavedie trest smrti v krajine

Poprava slučka lano
Foto: explow.com

ISTANBUL 12. novembra (WEBNOVINY) – Turecko zvažuje znovuzavedenie trestu smrti, ktorý pred desiatimi rokmi pod tlakom EÚ zrušilo.

Úvahy o návrate hrdelného trestu za terorizmus v nedeľu potvrdil premiér Recep Tayyip Erdogan. Podľa jeho slov potrebuje krajina urobiť „nevyhnuté úpravy“, keďže „právo odpustiť vrahovi má rodina, nie my“. Dlhoročný líder moslimskej krajiny v tejto súvislosti poukázal na fakt, že trest smrti stále platí v Číne, Japonsku, Rusku, Iráne či Spojených štátoch.

Erdogan tak nadviazal na svoje minulotýždňové vyjadrenie na margo potenciálnej popravy väzneného kurdského lídra Abdullaha Öcalana. Za zlepšenie podmienok jeho väznenia a rozšírenia práv pre Kurdov aktuálne hladujú desiatky kurdských väzňov.

Abdullah Öcalan je zakladajúcim členom separatistickej Kurdskej strany pracujúcich (PKK) a hlásil sa k násilnému boju za dosiahnutie nezávislosti Kurdov. Turecké bezpečnostné sily ho zatkli v roku 1999 Nairobi a previezli do Turecka, kde ho odsúdili na trest smrti, ktorý mu neskôr zmenili na doživotný trest.

PKK bojujúcu za odtrhnutie prevažne kurdského juhovýchodu od Turecka považuje väčšina medzinárodného spoločenstva za teroristickú skupinu. Jej boj za nezávislosť si od roku 1984 vyžiadal najmenej 40 000 životov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan