Turecko odblokovalo Twitter, ten zábery z útoku vymazal

Twitter
Foto: SITA/AP

ANKARA 22. júla (WEBNOVINY) – Turecko v stredu po niekoľkých hodinách obnovilo prístup na sociálnu sieť Twitter.

Dočasné zablokovanie služby malo zabrániť zverejňovaniu a šíreniu fotografií a videozáznamov z pondelkového bombového útoku v meste Suruč ležiaceho pri hranici so Sýriou, pri ktorom prišlo o život najmenej 32 ľudí.

V Turecku útočili teroristi, zabili desiatky ľudí

O dočasnom zákaze prístupu na Twitter rozhodol príslušný turecký súd v Suruči. Opatrenie bolo zrušené po tom, ako spoločnosť v súlade so súdnym nariadením odstránila požadovaný nevhodný obsah vrátane fotografií a nenávistných prejavov. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na zdroje z tureckej vlády.

Podľa niektorých tureckých médií bolo zablokovanie Twitteru motivované aj snahou zabrániť aj využívaniu tejto sociálnej siete na zvolávanie protestných akcií proti vláde, ktorá je terčom kritiky za to, že nedokázala útoku v Suruči zabrániť. Turecko sa z času na čas uchyľuje k zablokovaniu niektorých webových stránok.

Napríklad začiatkom tohto roka – počas rukojemníckej drámy v budove súdu v Istanbule – bol zablokovaný prístup na Twitter aj k službe YouTube. Obmedzovanie prístupu na internet v Turecku bolo v minulosti terčom kritiky západných vlád a ľudskoprávnych organizácií.

Nemenované vládne zdroje v Turecku vyslovili predpoklad, že útok v meste Suruč mohol byť odvetou extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) za zákrok tureckých bezpečnostných zložiek proti stúpencom IS v Turecku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát