Turecko predĺžilo mandát na bojové operácie v Sýrii a Iraku

Turecká armáda začala ofenzívu v Sýrii
Turecká armáda začala v Sýrii pozemnú operáciu pod názvom (Ochranný) Štít Eufratu. Foto: ilustračné, SITA/AP

ANKARA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Turecký parlament schválil v sobotu ročné predĺženie mandátu, ktorý vojenským silám umožňuje zapájať sa v susednej Sýrii a Iraku do boja proti teroristickým organizáciám. Informovala o tom turecká štátna agentúra Anadolu.

Mandát, ktorý poslanci prvýkrát odobrili v roku 2014, bol predĺžený počas prvého zasadacieho dňa parlamentu. V platnosti bude až do 30. októbra 2017. Hlasovaním ho dnes podporili tri parlamentné strany, proti bola len prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP).

Ankara spustila v auguste pozemnú inváziu do severnej Sýrie s dvojakým zámerom – zamedziť ďalšiemu postupu kurdských milícií a tiež zaútočiť na pozície militantov z organizácie Islamský štát (IS).

„Predĺženie mandátu podporí prebiehajúce konanie vlády zamerané na trvalé ukončenie teroristických hrozieb a bude tiež odstrašujúcim faktorom pre teroristické skupiny ako Daíš (Islamský štát) či PKK (Strana kurdských pracujúcich),“ uviedol ešte pred hlasovaním turecký minister obrany Fikri Isik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát