Turecko premiestnilo tanky k hraniciam, OSN odsúdila paľbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP
Recep Tayyip Erdogan.
Foto: SITA/AP

NEW YORK 5. októbra (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vo štvrtok odsúdila „tými najostrejšími slovami“ ostreľovanie Turecka zo Sýrie, ktoré si v stredu vyžiadalo životy piatich tureckých žien a detí.

Urobila tak prostredníctvom vyhlásenia, ktorého znenie bolo predmetom niekoľkohodinového vyjednávania medzi západnými spojencami Turecka a Ruskom stojacim na strane Sýrie, hoci ide o dokument menej zásadného charakteru ako je rezolúcia.

Výkonný orgán OSN konal na základe požiadavky Ankary, aby na incident s tragickými následkami dôrazne reagoval.

Súčasťou vyhlásenia je taktiež výzva na „zdržanlivosť“, čo sa podľa guatemalského veľvyslanca pri OSN Gerta Rosenthala ako predsedu rady pre tento mesiac vzťahuje na Sýriu i Turecko.

Armáda krajiny polmesiaca totiž odpovedala útokmi na sýrske vojenské stanovište, pri ktorých údajne zahynulo niekoľko vojakov.

Väčšinu ostrých slov však členovia adresovali Sýrii. Podľa vyhlásenia ostreľovanie „upriamilo pozornosť na závažné dôsledky, ktoré má kríza v Sýrii na bezpečnosť jej susedov a na regionálny mier“. Bezpečnostná rada požaduje, aby „takéto porušovanie medzinárodného práva okamžite prestalo a neopakovalo sa“.

Smrtiace strely boli vypálené zo sýrskeho mesta Tal Abjád, s ktorým Akçakale bezprostredne susedí. Ide pritom už o druhý prípad od vypuknutia protivládneho povstania v Sýrii, keď si paľba vyžiadala mŕtvych aj na území Turecka. Obeťami podobného incidentu v apríli však neboli tureckí občania, ale sýrski utečenci.

Ankara vojnu nechce, bude sa brániť

Turecko
Foto: SITA/AP

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ešte vo štvrtok ubezpečil, že jeho vláda nemá v úmysle vypovedať vojnu Sýrii, je však odhodlaná chrániť územie krajiny.

Vyjadril sa tak iba niekoľko hodín po tom, ako turecký parlament odsúhlasil prípadné cezhraničné vojenské operácie. Zákonodarcovia týmto spôsobom reagovali na stredajší incident, keď strely vypálené zo Sýrie usmrtili piatich ľudí v tureckom pohraničnom meste Akçakale.

„Nemáme v úmysle začínať vojnu so Sýriou,“ povedal Erdogan pred novinármi v Ankare. Ako však dodal, žiadna krajina „by sa nemala odvažovať skúšať odhodlanie“ Turecka chrániť svojich občanov a hranice.

Tanky na hraniciach

V podobnom duchu sa predtým vyjadril aj podpredseda tureckej vlády Beşir Atalay, podľa ktorého mandát schválený parlamentom neznamená vyhlásenie vojny a mal by slúžiť iba ako „odstrašujúci prostriedok“.

Turci ho využijú „keď bude treba, aby ochránili vlastné záujmy“, a to v závislosti od „potenciálneho vývoja v budúcnosti“, povedal Atalay. Turecká armáda medzitým presunula do Akçakale svoje tanky a protilietadlové strely bez ohľadu na tvrdenia sýrskej vlády, že stredajšia paľba bola iba nešťastnou náhodou a nebude sa viac opakovať. Erdogan však o tom pochybuje, keďže sýrske strely podľa neho zasiahli turecké územie už osemkrát.

Róbert Ondrejcsák
Foto: SITA/Marián Peiger

Vojna na Blízkom východe je reálna

Vojenský konflikt na Blízkom východe nie je nereálny, tvrdí expert na bezpečnostnú politiku a riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) Róbert Ondrejcsák. Turecko a Sýria sa podľa Ondrejcsáka dostali vo štvrtok na pokraj vojny, keď turecká armáda ostreľovala sýrske pohraničie a podľa niektorých zdrojov zabila i niekoľko sýrskych vojakov.

Turci tak reagovali na predošlé útoky sýrskej armády na mesto Akcakale, pri ktorých zomreli dve ženy a tri deti. Tieto incidenty ale podľa Ondrejcsáka nemusia byť posledné.

“Schválenie zákona, ktorý povoľuje pozemné operácie tureckej armády na území Sýrie, predstavuje zo strany Turkov predovšetkým politický a psychologický nátlak na Sýriu, aby sa podobné incidenty neopakovali. Hoci Turecko nechce vojnu, musí chrániť svoju ťažko vydobytú prestíž, keďže ašpiruje na pozíciu regionálneho lídra. Z tureckého pohľadu teda nie je mysliteľné, aby ktokoľvek len tak ostreľoval turecké územie,” povedal Ondrejcsák.

Sýrsky prezident Baššár al-Assad sa podľa riaditeľa CENAA síce bude snažiť kontrolovať svoje vojská, aby neprovokovali Turkov, vzhľadom na súčasnú nepokojnú situáciu v krajine sa mu to však nemusí podariť.

Turecko povolilo vojenské operácie vo štvrtok

“Aj keď to vyzerá tak, že Damask ako aj Ankara a Severoatlantická aliancia, ktorej je Turecko členom, majú záujem vyhnúť sa eskalácii napätia a otvorenému konfliktu, opakovanie sýrskeho útoku by mohlo mať pre región fatálne následky,” dodal Ondrejcsák.

Turecký parlament vo štvrtok povolil uskutočnenie vojenských operácií v susednej Sýrii. Schválil tak návrh z dielne vlády na čele s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý ho o to požiadal. Mandát pre tureckú armádu potrvá až rok.

Zákon podporilo 320 poslancov v 550-člennom tureckom parlamente. Ankara návrh zdôvodnila tým, že agresívne konanie sýrskej armády sa stalo „vážnou hrozbou“ pre štátnu bezpečnosť. Erdoganov poradca však ešte predtým zdôraznil, že Turecko nemá záujem na vojne so Sýriou a dodal, že konflikt sa budú snažiť urovnať diplomatickou cestou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganRóbert OndrejcsákTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov