Aktualizované: Turecko reaguje na „ekonomické útoky“ z USA, zvyšuje clá na niektoré americké produkty

Turecko, USA
Foto: ilustračné, Thinkstockphotos.com
  • aktualizované 15. augusta, 14:46

ANKARA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Dodatočné clá, ktoré Turecko zaviedlo na niektoré americké tovary, sa týkajú dovozu z USA v hodnote 533 mil. USD. Uviedla to turecká ministerka obchodu Ruhsar Pekcanová.

Turecko v stredu oznámilo zvýšenie ciel na americké produkty vrátane áut, tabaku a alkoholu v odvete na sankcie a clá zo strany USA, ktoré Washington prijal pre prebiehajúci spor vyvolaný väznením amerického pastora v Turecku.

Spor prispel ku kríze tureckej líry

„USA sú dôležitým obchodným partnerom, ale nie sú naším jediným partnerom. Máme iných partnerov a alternatívne trhy,“ citovala ministerku štátna tlačová agentúra Anadolu. Clá na americké autá sa v Turecku zdvojnásobili na úroveň 120 percent a clá na alkoholické nápoje stúpli na 140 percent. Ankara bude pokračovať „v ochrane práv tureckých firiem,“ uviedla ministerka obchodu.

Turecký viceprezident Fuat Oktay na Twitteri uviedol, že clá na niektoré produkty sa zdvihli „v rámci princípu reciprocity v súvislosti s vedomými ekonomickými útokmi zo strany USA„. Nové clá eskalujú spor s USA, ktorý prispel k vyvolaniu krízy tureckej meny.

Chcú prepustenie amerického pastora

Washington uvalil finančné sankcie voči dvom tureckým ministrom a zdvojnásobil clá na oceľ a hliník z Turecka, čím sa prezident USA Donald Trump snaží dosiahnuť prepustenie amerického pastora, ktorého v Turecku súdia na základe obvinení zo špionáže a činností súvisiacich s terorizmom.

Turecká líra v uplynulých týždňoch klesla na rekordné minimum, pričom od začiatku roka stratila 42 percent svojej hodnoty. Investorov totiž znepokojilo zhoršenie vzťahov s USA, ale aj ekonomická politika prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump