Turecko s Ukrajinou sa dohodlo na vojenskej spolupráci, Erdogan považuje Ukrajinu za kľúčový štát

Erdogan, Zelenskij
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskij podpísali vojenskú dohodu. Foto: SITA/AP

Turecko a Ukrajina v piatok v Istanbule podpísali dohodu o vojenskej spolupráci. Týmto partnerstvom sa, zdá sa, snažia vyvážiť dominantnosť Ruska v čiernomorskom regióne. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskij dohliadali na podpis tejto medzištátnej dohody, ktorej podrobnosti nezverejnili.

„Turecko považuje Ukrajinu za kľúčový štát pre nastolenie stability, bezpečnosti, mieru a prosperity v tomto regióne,“ uviedol Erdogan po slávnostnom podpísaní zmluvy medzi dvoma čiernomorskými národmi, ktoré v ostatných rokoch posilňujú vojenské väzby.

Pôda pre nové príležitosti

Zelenskij uviedol, že dohoda pripraví pôdu pre „nové príležitosti“. „Spolupráca v obrannom priemysle je dôležitá pre rozvoj nášho strategického partnerstva a som šťastný, že ho dnes posilňujeme,“ uviedol prostredníctvom tlmočníka.

Vlani Ukrajina podpísala dohodu o nákupe dronov tureckej výroby. Tieto dve krajiny sú údajne zapojené aj do dialógu týkajúceho sa vývoja lietadlových motorov.

K podpisu dohody dochádza v čase, keď konflikt na Kaukaze o Náhorný Karabach vytvára tlak na vzťahy Turecka s Ruskom. Turecko v spore podporilo Azerbajdžan, zatiaľ čo Rusko má vojenskú základňu v Arménsku a bezpečnostný pakt s Jerevanom, z ktorého vyplýva, že Moskva môže zasiahnuť v prípade útoku na svojho spojenca.

Turecko odmieta anexiu Krymu

Aj keď Ankara a Moskva vytvorili silné hospodárske väzby v niektorých oblastiach, tieto dve krajiny majú častokrát nepokojný vzťah a zostávajú geopolitickými rivalmi.

Erdogan v piatok zopakoval, že Turecko odmieta uznať ruskú anexiu Krymu spred šiestich rokov. „Turecko neuznalo nezákonnú anexiu Krymu a nikdy neuzná,“ vyhlásil Erdogan. Zelenskij mu vzápätí odovzdal štátnu medailu za podporu „územnej celistvosti“ Ukrajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganVolodymyr Zelenskyj