Turecko vyslalo na sever Cypru prieskumný dron, dôvodom sú spory okolo podmorskej ťažby ropy

Turecko vyslalo prieskumný dron na sever etnicky rozdeleného Cypru. V pondelok o tom informovala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu. Dôvodom sú spory okolo podmorskej ťažby ropy a zemného plynu.

Ako agentúra uviedla, stroj Bayraktar TB2 tureckej výroby vzlietol z leteckej základne Dalaman v Turecku a pristál na letisku v meste Gecitkala, v Grécku známom ako Lefkoniko. Minister zahraničia Severocyperskej tureckej republiky Kudret Özersay v nedeľu novinárom povedal, že turecké nasadenie bude zahŕňať iba bezposádkové lietadlá nevybavené zbraňami, keďže tie „nie sú potrebné„.

Čo presne bude úlohou dronov, zatiaľ nie je jasné. Turecká vláda zatiaľ k svojmu kroku neposkytla žiadne detaily. Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu však minulý týždeň varoval, že Ankara by mohla použiť vojenskú silu na zastavenie sondovacích vrtov vo vodách pri Cypre, na ktoré si robí nárok.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, hoci v skutočnosti je už desiatky rokov rozdelený na dve časti. Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Väčšina medzinárodného spoločenstva však uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kudret ÖzersayMevlüt Čavušoglu