Turecko vytvorí v Sýrii bezpečnú zónu, spomalí Islamský štát

Sýria
Foto: SITA/AP

Ankara 25. júla (WEBNOVINY) – Turecko chce vytvoriť v častiach severnej Sýrie bezpečné zóny, v ktorých budú môcť miestni obyvatelia nájsť útočisko pred takzvaným Islamským štátom (IS). Oznámil to v sobotu šéf tureckej diplomacie, ktorého citovala agentúra Reuters.

„Keď budú oblasti v severnej Sýrii vyčistené od hrozby IS, prirodzene sa vytvoria bezpečné zóny,“ vyhlásil na tlačovej konferencii turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu.

Boje v Sýrii vyhnali desať miliónov ľudí

Do týchto chránených zón by sa podľa neho mohli uchýliť Sýrčania, ktorí museli v dôsledku občianskej vojny ujsť zo svojich domovov. Turecko dlhodobo presadzuje, aby boli v Sýrii vytvorené bezpečné a bezletové pásma, uviedol minister.

Konflikt v Sýrii vyhnal z domovov vyše 10 miliónov ľudí, z ktorých mnohí žijú v dočasných táboroch neďaleko tureckých hraníc. Vysídlencov tam ohrozujú nielen bojovníci IS, ale aj opakované nálety sýrskeho vládneho letectva.

Zóna by mala brániť postupu Kurdov

Podľa správ tureckých médií turecké vláda zvažuje, že v Sýrii vytvorí 33-kilometrovú bezpečnú zónu. Chránené pásmo by sa malo rozprestierať od predmestí mesta Kobané, ovládaného kurdskými milíciami, až po oblasti kontrolované prozápadnými povstaleckými skupinami, uviedla katarská televízia al-Džazíra.

Zóna by mala podľa al-Džazíry posilniť pozície povstalcov bojujúcich proti IS a tiež zabrániť kurdským jednotkám v dobývaní nových území v blízkosti hraníc Turecka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt Čavušoglu
Firmy a inštitúcie Islamský štát