Turecký kontrakt s Ruskom na raketový systém S-400 môže ohroziť dodanie stíhačiek F-35 z USA

Rusko, rakety
Protilietadlový raketový systém S-400. Foto: ilustračné, SITA/AP

ANKARA 29. marca (WebNoviny.sk) – Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu potvrdil záväzok svojej krajiny kúpiť ruský protilietadlový raketový systém S-400, a to aj napriek varovaniam USA, že tento kontrakt ohrozí dodanie najmodernejších amerických stíhačiek F-35 Ankare.

Splnili všetky predpoklady

Čavušoglu na spoločnej tlačovej konferencii s ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom v piatok povedal, že Turecko splnilo všetky predpoklady pre zapojenie sa do amerického programu stíhačiek F-35.

Šéf tureckej diplomacie poukázal na to, že s Ruskom už rokujú o dodacích termínoch a Turecko určite nemá v úmysle predať tento systém inej krajine.

„V princípe je v rozpore s medzinárodným právom, aby tretia krajina namietala voči dohode uzavretej medzi dvoma štátmi,“ poznamenal Čavušoglu.

Bezpečnostná hrozba

Američania Turecko opakovane varovali pred nákupom systému S-400. Spojené štáty a ich spojenci z NATO tvrdia, že je nekompatibilný s ich systémami a predstavuje preto bezpečnostnú hrozbu.

Tento spor ešte viac vyostril vzťahy medzi Washingtonom a Ankarou, ktoré sú už aj tak dosť napäté, okrem iného v súvislosti s vojnou v Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt ČavušogluSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy