Turecký parlament schválil predĺženie výnimočného stavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turecko
Foto: ilustračné, SITA/AP

ISTANBUL 12. októbra (WebNoviny.sk) – Turecký parlament schválil predĺženie výnimočného stavu v krajine až do 15. januára budúceho roku, informovala agentúra Anadolu. Výnimočný stav v Turecku platí od polovice júla, keď sa v krajine odohral neúspešný pokus o vojenský prevrat.

Turecká vláda návrh na predĺženie výnimočného stavu odobrila ešte minulý týždeň. V parlamente ho pri hlasovaní v utorok večer podporili poslanci vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a opozičná krajne pravicová Strana národnej akcie (MHP). Proti boli stredoľavá Republikánska ľudová strana (CHP) a prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP). Ak by návrh na predĺženie výnimočného stavu nebol prešiel, v utorok by sa bol výnimočný stav automaticky skončil.

Turecko tvrdí, že za pokusom o vojenský prevrat z noci na 15. júla je moslimský duchovný Fethullah Gülen, ktorý žije v USA a Ankara žiada jeho vydanie, lebo ho považuje za vodcu „teroristickej organizácie“. Ankara o Gülenovi tvrdí, že dával inštrukcie strojcom pokusu o vojenský prevrat, ktorý sa odohral v noci z 15. na 16. júla. Kvôli tomu na neho turecké úrady vydali aj zatykač. On sám sa však od pučistov dištancoval a ostro ich odsúdil.

Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat bolo v Turecku zo štátnej služby – vrátane armády, polície, justície a školstva – prepustených viac než 50.000 ľudí podozrievaných z napojenia na tzv. Fethullahovu teroristickú organizáciu (FETÖ).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Fethullah Gülen