Turecký premiér odmieta kritiku EÚ o demokracii v Turecku

Recep Erdogan
Turecký premiér Recep Erdogan. Foto: SITA/AP

BRUSEL 21. januára (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku lídrov Európskej únie v súvislosti so stavom demokracie v jeho krajine.

Urobil tak na utorkovej návšteve v Bruseli, ktorá je jeho prvá za posledných päť rokov. Terčom kritiky je Erdoganova snaha o oslabenie najvyššieho justičného orgánu v Turecku, pričom má ísť o reakciu na rozsiahle protikorupčné vyšetrovanie viacerých významných tureckých predstaviteľov.

„Justícia by nemala zachádzať ďalej, ako je jej úloha a mandát,“ povedal Erdogan na tlačovej konferencii v sídle EÚ. Ako však dodal, so svojimi „európskymi priateľmi“ rokoval aj o menších zmenách, ktoré do reformy „zahrnie“. Terčom kritiky je Erdoganov plán na oslabenie tureckej Najvyššej rady sudcov a prokurátorov, čo je v rámci tamojšej justície vôbec najvyšší orgán.

Erdogan je na oficiálnej návšteve Bruselu prvýkrát za posledných päť rokov. Absolvoval pritom aj rokovania s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom, ktorý ich označil za „veľmi úprimné a otvorené„. Témou bolo aj riešenie krízy v Sýrii, o čom budú svetoví lídri debatovať v stredu na konferencii Ženeva II vo švajčiarskom Montreaux.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan