Tureckým Diyarbakirom otriasol výbuch, cieľom boli policajti

Tureckým mestom Diyarbakir otriasol výbuch
Explóziu zrejme spôsobila nálož ukrytá v aute. Diyarbakir, 31. marec 2016. Foto: SITA/AP

Diyarbakir 31. marca (WebNoviny.sk) – Sedem policajtov zahynulo a 27 ďalších osôb utrpelo zranenia pri mohutnej explózii, ktorá dnes popoludní otriasla ulicou neďaleko autobusovej stanice v meste Diyarbakir ležiacom na juhovýchode Turecka. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie úradu miestneho guvernéra a polície.

Podľa týchto informácií bolo cieľom „teroristov“, čo je označenie používané vládnymi predstaviteľmi pre kurdských povstalcov, obrnené vozidlo prepravujúce policajtov, ktorí boli dočasne rozmiestnení na juhovýchode mesta. Výbuch poškodil niekoľko áut a rozbil takmer všetky okná na okolitých výškových budovách.

Agentúra Dogan napísala, že explóziu spôsobila nálož ukrytá v aute. K incidentu došlo okolo 17.00 h miestneho času. Stal sa deň predtým, ako má mesto, kde je v niektorých štvrtiach vyhlásený zákaz vychádzania, navštíviť turecký premiér Ahmet Davutoglu. Bezprostredne sa k nemu nikto neprihlásil.

V Diyarbakire žije takmer milión ľudí a je jedným z najväčších miest v juhovýchodnom Turecku obývanom prevažne Kurdmi. V tomto regióne sa od júla 2015, po skončení dvojročného prímeria, opäť rozhoreli strety medzi bezpečnostnými silami a kurdskými povstalcami, ktoré si vyžiadali stovky mŕtvych.

Turecko čelí nebývalej vlne teroristických útokov. Päť ľudí vrátane páchateľa zahynulo 19. marca pri samovražednom útoku na Triede nezávislosti v Istanbule. Šesť dní predtým zahynulo v metropole Ankara pri podobnom čine 37 ľudí. V polovici februára vybuchlo na rušnej križovatke v centre Ankary v blízkosti armádneho konvoja auto s nastraženou výbušninou, pričom zahynulo 30 ľudí. K tomuto činu sa prihlásila skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK), ktorá sa odštiepila od PKK. V januári si útok v Istanbule, pripisovaný IS, vyžiadal životy 12 nemeckých turistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet Davutoglu