Turista prežil 40-metrový pád z hrebeňa Končistej, na pomoc mu vyrazili horskí záchranári (foto)

Horskí záchranári
Zraneného turistu sa spoločne so záchranárom HZS podarilo evakuovať z terénu a letecky transportovať na heliport do Starého Smokovca. Foto: www.facebook.com

Dnes v dopoludňajších hodinách boli horskí záchranári z Oblastného strediska Vysoké Tatry požiadaní o pomoc pre 29-ročného muža zo Slovenska, ktorý spadol z hrebeňa Končistej. Po 40-metrovom páde si poranil hlavu, krk a nohu. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webstránke.

Na pomoc vyrazili aj leteckí záchranári

Na miesto nehody odišli záchranári HZS pozemne a zároveň boli o súčinnosť požiadaní leteckí záchranári.

„Tí vyzdvihli na heliporte v Starom Smokovci postupne troch záchranárov, ktorí boli vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky vysadení v žľabe asi 150 metrov od miesta, kde bol pacient. Ďalej postupovali pozemne. Po príchode na miesto nehody zraneného muža ošetrili, zafixovali a pripravili na letecký transport,” informujú záchranári.

Turistu sa napokon podarilo evakuovať

Po dotankovaní paliva a zlepšení letových podmienok sa podarilo posádke Vrtuľníkovej zdravotnej záchrannej službe (VZZS) zraneného turistu spoločne so záchranárom HZS evakuovať z terénu a letecky transportovať na heliport do Starého Smokovca, kde bol odovzdaný do starostlivosti privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci.

Horskí záchranári
Horskí záchranári
Horskí záchranári
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba